Jak to o nás britská vláda proboha mluví! Erik Best se zhrozil nad dokumentem BBC

13. 6. 2015 10:27

Americký novinář a publicista Erik Best se rozepsal na stránkách Friday Edition o novém dokumentu BBC nazvaném 1945: The Savage Peace a srovnal ho s nedávno odvysílaným ruským dokumentem „o bratrské pomoci“ v roce 1968.

Jak to o nás britská vláda proboha mluví! Erik Best se zhrozil nad dokumentem BBC
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář
reklama

The Savage Peace (1945: Barbarský mír) je film pojednávající o odsunu Němců z Československa a Polska po druhé světové válce. Karl Hermann Frank je v něm podle Besta zmiňován pouze jako nechvalně proslulý sudetský nacista. Jeho veřejnou popravu ale vidí dokument podle Besta jako příklad brutality, s níž Češi zacházeli s Němci po skončení války. „Film opomíjí jeho status jednoho z nejmocnějších Němců v Čechách, ale také skutečnost, že jej do Prahy k soudu vydala americká armáda,“ píše novinář amerického původu a dodává další „drobnost“: „Poprava se konala v květnu 1946, tedy celý rok po ‚divokých‘ odsunech, které jsou hlavním námětem filmu.“

  • Celý text Erika Besta ZDE

Podle Besta dokument rovněž úplně přehlíží Mnichovskou dohodu z roku 1938, kterou za Velkou Británii podepsal Neville Chamberlein a jež vedla k vyhnání Čechů ze Sudet. „Vlivem opomenutí těchto a dalších historických skutečností, které v Češích vyvolaly silnou touhu po pomstě, působí snímek jako propagační film sudetských Němců,“ je přesvědčen Best.

„To, co se tu dělo ve čtyřicátém pátém roce, se ani trochu nelišilo od Třetí říše,“ cituje v článku jednoho z vyhnaných Němců. Češi prý dali volný průchod tomu nejnižšímu v sobě a mstili se na nevinných.

„Jak to o nás britská vláda proboha mluví,“ napadá Erika Besta otázka, kterou by si mohl člověk povzdechnout v parafrázi na to, co řekl Lubomír Zaorálek minulý týden ruskému velvyslanci, když si ho pozval k sobě na kobereček (ministr zahraničí se ohrazoval proti dokumentárnímu filmu o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, odvysílanému ruskou státní televizí, kde se hovoří o tzv. bratrské pomoci, pozn. red.)

Podle novináře od Rusů čekají propagandu všichni, ale od Britů nikdo. „Právě proto je tento anglickojazyčný dokument z produkce BBC pro Čechy mnohem škodlivější než film v ruštině, kvůli kterému se tak rozčilovali,“ míní známý publicista.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jzd
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé od Klause ml. zatápí kolem Jourové. Tohle totiž řekla o Polsku a Maďarsku

22:24 Lidé od Klause ml. zatápí kolem Jourové. Tohle totiž řekla o Polsku a Maďarsku

Na facebooku Trikolóry vyšlo stanovisko strany k situaci v Maďarsku a v Polsku. „Je ostudné, když vý…