Jak trávili Vánoce uprchlíci? Smutný příběh, česká dobrovolnice popsala zážitky z Řecka

18.01.2020 7:57

Dobrovolnice Anežka Polášková se portálu HateFree.cz svěřila se svými zážitky z Vánoc 2019, které strávila společně s uprchlíky v táboře na řeckém ostrově Samos.

Jak trávili Vánoce uprchlíci? Smutný příběh, česká dobrovolnice popsala zážitky z Řecka
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku
reklama

Anketa

Řídili by Piráti Českou republiku dobře?

3%
97%
hlasovalo: 21241 lidí
Pro uprchlické děti Anežka Polášková spolu s kolegy, dle svých slov, připravila řadu aktivit. Malovalo se na obličej, promítaly se pohádky, byla hudební produkce a děti dostávaly dárky.

Spolu s dobrovolnicemi a dobrovolníky organizace Refugee 4 Refugees (R4R) Vánoce 2019 oslavilo 150 dětí ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu, Konga nebo Angoly. Kulturně se prý jednalo jak o křesťany, tak o muslimy a dokonce o jezídy.

Anežka Polášková popsala neutěšené podmínky běženců. „Krátce před Vánocemi i během nich strašně pršelo. Myslela jsem na to, jak se dá takové počasí přežít v plátěném stanu, lidé si nemají jak pořádně usušit oblečení a zahřát se,“ sdělila v rozhovoru s HateFree.

Poláškové se udělalo smutno, když spolu s dobrovolníky pro děti chystali dárkové balíčky.

„Tady je luxusním dárkem obnošená čepice, rukavice a šála a k tomu sušenky a krabička džusu, všechno zabalené v igelitce,“ popsala. „Ráda bych řekla, že si to děti užily, ale těžko říct, co vlastně děti války uvnitř prožívají. Ráda bych řekla, že měly z dárků radost, jenže ten dárek je vlastně humanitární pomoc,“ dodala. Děti se mezi sebou, podle Poláškové, kamarádí naprosto přirozeně a nehledí přitom na náboženské rozdíly. „Nelustrují svůj původ,“ uvedla Polášková.

Základní životní potřeby jedné menší rodiny se podle Poláškové vejdou do dvou velkých plastových pytlů. Do jednoho jim dobrovolníci z organizace připraví stan, karimatky, spacáky a kanystr na vodu. V druhém pak rodina najde sadu oblečení pro každého člena rodiny.

V jednom stanu uprchlíci, podle slov Poláškové, žijí třeba i rok. Tábor na Samosu, ve kterém Polášková dobrovolničila, má kapacitu 650 osob. V současnosti jich je tam ale okolo 3 tisíc. Okolo tábora je navíc asi 500 lidí, zmiňuje portál HateFree.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…