Jaká krize, ptá se komentátor. Žijeme v té nejlepší době

19.04.2012 17:23

Žijeme v nejlepších časech a ještě si stěžujeme, píše Jan Novák ve svém komentáři pro časopis Reflex. Panují podle něj v současnosti časy prosperity, o jaké se našim předkům ve všech předchozích historických obdobích ani nesnilo.

Jaká krize, ptá se komentátor. Žijeme v té nejlepší době
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci v parku
reklama

„O krizi se mluví šedesátkrát za minutu, ale když se rozhlédnu, nikde nic,“ píše komentátor. „Všude samí slušně oblečení, sytí až vypasení lidé, plné obchody, opravené domy a široké silnice ucpané pěknými auty. Tohle je krize?“ Kdyby se prý do naší doby přenesl někdo z časů skutečné krize, asi by si pomyslel, že jsme se zbláznili. "I státem zajištěný úředník z lepších období první republiky by mohl těm, kteří se dnes považují za chudé, jen závidět,“ poznamenává Novák.

Opírá se pak zejména do nostalgických vzpomínek na časy socialismu. „Nevěřím, že tvrzení o tehdejších lepších časech může někdo myslet poctivě. Jen silná skleróza nebo hodně zlá vůle by dokázala z paměti vymazat otřískané domy věčně podepřené lešeními, všudypřítomnou buzeraci, ubohé nemocnice a výlohy obchodů zaplněné budovatelskými plakáty a konzervami. Kampak se poděli soudruzi esenbé, kteří byli kdykoliv připraveni odvést si mě na fízlárnu i kvůli délce vlasů?“ připomíná.

Podle Nováka bychom měli začít naopak racionálně uvažovat, jak ze současné doby co nejdéle uchovat co nejvíce. „Jednou se o téhle době budou vyprávět pohádky. Zvlášť pokud si opravdu necháme nakukat, že tohle je krize, že se máme špatně. Ve skutečnosti nejspíš budeme rádi, když se z dnešního ráje podaří zachovat aspoň to opravdu důležité,“ uzavírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

13:24 Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

V Prostoru X herec Miroslav Donutil komentoval současná opatření. Že je nedodržují ti, kdo je nařizu…