Jaké by to bylo bez Zemana... Kalousek gratuloval Čaputové, přidali se politici napříč spektrem, i Ovčáček

31.03.2019 8:39

Zvolením Zuzany Čaputové prezidentkou Slováci jednoznačně potvrdili proevropskou orientaci země a zájem na co nejlepších vztazích se svými sousedy. Na Twitteru to uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Čaputové ke zvolení do funkce prezidentky pogratuloval. K vítězství jí gratulovali i předsedové ODS, lidovců či TOP 09.

Jaké by to bylo bez Zemana... Kalousek gratuloval Čaputové, přidali se politici napříč spektrem, i Ovčáček
Foto: Repro ČT
Popisek: Zuzana Čaputová, zvolená prezidentka Slovenska
reklama

„Srdečně gratuluji paní Zuzaně Čaputové ke zvolení do funkce prezidentky Slovenské republiky!“ napsal v noci Petříček na Twitteru. Na jeho reakci upozornila ČTK.

Čaputové k vítězství v prezidentských volbách pogratuloval také předseda ODS Petr Fiala. „Přeji jí, aby dokázala naplnit velké naděje, které do ní voliči na Slovensku vložili,“ dodal.

Blahopřání na Twitteru připojil i nově zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Češi a Slováci si podle něj i nadále zůstanou blízcí. Bývalý místopředseda lidovců Marian Jurečka v gratulaci vyjádřil i velkou radost.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je zvolení Čaputové dobrou zprávou pro ČR. „Věřím, že přátelské vztahy mezi našimi zeměmi budou pokračovat. Paní Čaputové k vítězství gratuluji a doufám, že se i my brzy dočkáme slušného prezidenta, který hledí vpřed a není zatížen minulostí,“ napsal Pospíšil na Twitteru.

Právnička a protikorupční aktivistka Zuzana Čaputová bude první ženou v čele slovenského státu. Podle předběžných výsledků vyhrála sobotní druhé kolo prezidentských voleb na Slovensku nad svým soupeřem Marošem Šefčovičem, který je místopředsedou Evropské komise, v poměru 58,40 ku 41,59 procenta hlasů. Konečné oficiální výsledky budou vyhlášeny dnes v poledne. Čaputová dala najevo, že chce dodržet tradici a že její první zahraniční cesta coby nové hlavy státu povede do České republiky.

„Českou republiku vnímám jako bratrský národ. Prezidenta (Miloše) Zemana respektuji jako legitimně zvoleného prezidenta,“ řekla Čaputová na novinářský dotaz. Zeman minulý týden přijal Šefčoviče a popřál mu úspěch v prezidentských volbách.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zuzaně Čaputové skrze Twitter popřál i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Věří, že česko-slovenské vztahy zůstanou nadstandardní.

Poklonu Čaputové složili i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a neúspěšný český prezidentský kandidát a dnešní senátor Jiří Drahoš. Kalousek vyjádřil naději, že ke změně dojde i v Česku.

„Nikdy jsem nepochyboval o tom, že Pán Bůh má smysl pro humor. Tak si teď určitě vychutná, až se k němu bude trnavský arcibiskup modlit za zdraví a úspěchy hlavy státu. Kdyby to totiž nedělal, dopouštěl by se těžkého hříchu...,“ připomněl Kalousek nedávná slova trnavského duchovního, podle něhož byla podpora Čaputové v očích Boha těžkým hříchem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…