Jakeš a Štrougal k soudu? Ano! Jsou staří, ale ano. V ČT se „kalila ocel“, ale přišel i profesor, co nesouhlasil

19.12.2019 7:20 | Zprávy

Kvůli vraždění na hranicích policie stíhá někdejší vrcholné funkcionáře KSČ Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara. Podle státního zástupce zneužili pravomoc, když nepřijali žádná opatření, která by zabránila používání zbraní proti lidem, kteří chtěli pryč z komunistického státu. Stíhání se podle žalobce opírá i o nově nalezené archiválie. O tématu hovořili v pořadu Události, komentáře ČT24 disident Zdeněk Jičínský a bývalá ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová.

Jakeš a Štrougal k soudu? Ano! Jsou staří, ale ano. V ČT se „kalila ocel“, ale přišel i profesor, co nesouhlasil
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Neela Winkelmannová

Winkelmannová stála na začátku obvinění. „My s mojí organizací, s Platformou evropské paměti a svědomí, jsme se do toho pustili v roce 2014 a podali jsme tři trestní oznámení týkající se zabíjení na hranicích a vymysleli jsme právě úplně novou strategii. Podali jsme napřed jedno trestní oznámení v Polsku kvůli zabití Poláků na československé železné oponě, pak jsme podali trestní oznámení v Německu kvůli zabití Němců na československé železné oponě a potom nakonec v roce 2017 ještě jedno takové větší, kde bylo 28 obětí různých národností, to jsme podali opět nejvyššímu státnímu zástupci v Brně.

„Vyhráli Němci a domnívám se, že to obvinění, které teď vlastně vznesla česká policie a státní zastupitelství, tak je výsledkem bilaterální vyšetřovací komise, která byla založena letos v létě právě na základě toho, že Němci už 3 roky vyšetřují,“ dodala Winkelmannová. Ona sama od procesu očekává navrácení spravedlnosti za nejtěžší zločiny v době komunismu, a sice zabíjení bezbranných civilistů.

„Věci se dějí tak, jak mají, teď možná nazrála ta doba, už si můžeme dovolit být odvážnější. Ona nás opustila řada lidí, kteří byli provázáni s minulým režimem, možná, že se i naředilo to prostředí v těch orgánech činných v trestním řízení – personálně, že už tam jsou noví lidé; a možná i tím, že jsme teď v otevřeném světě, že jsme v Evropské unii, tak nám taky velice pomohlo," dodala Winkelmannová. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…