Jakub Janda Číňanům: Mysleli jste si, že nás máte v hrsti. Ale...

03.01.2019 13:21

Analytik think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda má za to, že Číňané udělali velkou strategickou chybu, když začali vyvíjet tak velký tlak v záležitosti svých firem Huawei a ZTE. Chyby dělají, protože si myslí, že už mají Českou republiku v podstatě v hrsti. České zpravodajské služby, které v poslední době hojně kritizuje prezident Zeman, však ukazují, že nás Čína v hrsti ještě nemá.

Jakub Janda Číňanům: Mysleli jste si, že nás máte v hrsti. Ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

„Naštěstí pro nás představitelé čínského totalitního režimu dělají velké chyby. Mají totiž dojem, že nás už téměř mají v hrsti,“ začal Janda na sociální síti Facebook. Janda měl na mysli vyjádření čínského velvyslance Čang Ťien-mina, který po schůzce s českým předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO), poznamenal, že se česká strana ve věci firem Huawei a ZTE dopustila pochybení, ale tato svá pochybení brzy napraví. „Naštěstí pro nás nejde jen o komunikační chyby, ale i velmi praktické kroky, kdy tito nepřátelé naší nezávislosti tvrdě narazí do zdi,“ pokračoval Janda.

Anketa

Měly by Spojené státy stáhnout svá vojska ze Sýrie?

93%
7%
hlasovalo: 7066 lidí

Firma Huawei prý v červnu 2018 požádala o českou bezpečnostní prověrku. A čeští zpravodajci si na čínskou firmu řádně posvítili. Janda tvrdí, že firma musela otevřít českým zpravodajcům i své sejfy, a ti tak mohou zjistit celou řadu věcí.

„Veřejně dostupné zprávy ukazují, že český bezpečnostní systém považuje Huawei za nepřátelskou a nebezpečnou entitu sloužící čínskému totalitnímu režimu. Takže pokud se čínským kolaborantům v české politice nepodaří naše bezpečnostní profíky přinutit, aby se podvolili, tak má Huawei rozběhnuto přímo proti zdi. Řízení ohledně bezpečnostní prověrky téměř jistě budou co nejvíce prodlužovat, aby získali čas na politický tlak. O to se nyní hraje,“ varoval analytik.

Janda ve svém textu nepochybuje o tom, že firma Huawei bude tlačit na prezidenta Zemana a další české kolaboranty, aby prověrku získala. Janda doufá, že české tajné služby tomuto tlaku budou i nadále odolávat. Mohou v tom pomoci i média, která budou konkrétní případy nátlaku rozebírat.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…