Jakub Janda se obsáhle rozpovídal, jak důležitý je Miloš Zeman pro ruskou propagandu. Opravdu hutné čtení

12.09.2015 17:41

Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty popisuje, jak je to s ruskou propagandou v Česku a jakým požehnáním je prezident Miloš Zeman pro Kreml. Tomu jde prý mimo jiné i o to, aby „znejistěl malého českého človíčka“.

Jakub Janda se obsáhle rozpovídal, jak důležitý je Miloš Zeman pro ruskou propagandu. Opravdu hutné čtení
Foto: Archiv JJ
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

„Snaží se vyvolat u lidí dojem, že celý konflikt je vlastně soubojem Východu a Západu. Boj dvou velkých celků: Ameriky a Evropy proti Rusku. A že nějaký malý český človíček se v tom nemůže orientovat a nemůže nikomu věřit,“ poznamenává na konto ruské propagandy Janda v rozhovoru pro server Neovlivní.cz. Skutečnost přitom tak složitá není, jen je třeba si uvědomit, že u prorusky laděných serverů často nevíme, kdo je financuje, ale ani to, kdo pro ně pracuje. Seriózní redakce přitom zveřejňují seznamy svých spolupracovníků, aby bylo zřejmé, kdo píše ten či onen článek.

Antisystémové zprávy a Zeman

„Vezměte si například story o tom, jak na Ukrajině měli ukřižovat malého chlapce. To byla naprostá lež dlouho šířená ruskými médii. První ruský televizní kanál ten příběh odvysílal hned několikrát. Přitom se nikdy nestal. Ale to už potom nikdo zpětně nezjišťuje. Je to standardní pracovní metoda: vyvolat dojem, že nelze věřit nikomu,“ doplňuje analytik.

Celý rozhovor ZDE

Další věcí je, že lidem, kteří těmto serverům věří, je v podstatě jedno, kdo to platí, stačí jim „antisystémové zprávy“. Ve zkratce lze říci, že jde o lidi, kteří brojí proti Západu, proti EU a teď i proti islámu.

Následně Janda ukázal na některé politiky, kteří zastávají jednoznačně prokremelské postoje. Svobodné společnosti na to prý mají jednoznačně právo, ale je třeba si jasně říci, čí zájmy hájí. Na prvním místě je prý prezident Miloš Zeman, z ČSSD např. poslanci Stanislav Huml a Jaroslav Foldyna nebo v zásadě všichni komunisté.

„Miloš Zeman je hrdinou ruských médií. Když se společnost Semantic Visions podívala na to, jak často byl český prezident vykreslován v ruské státní informační mašinerii, tak to bylo za poslední tři roky o 32x více než například německý prezident. Skutečně – on je hrdinou ruské informační mašinerie, která bojuje proti západnímu světu. Evidentně mu to vůbec nevadí. My mu rádi klademe otázky, proč to dělá a jestli si je vědom, kdo jsou jeho spojenci. Což zřejmě není,“ konstatuje Janda. 

Západ se umí omluvit

Problém s prezidentem Zemanem je prý navíc v tom, že nekoriguje lži, které šíří, ani se za ně následně neomluví, když se ukáže, že o lži jde. A schopnost se omluvit za omyl či lež je podle Jandy to, co odlišuje Západ a Východ, resp. západní a ruská média. Ta první se umějí omluvit.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

13:03 V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

„Naši obyvatelé jsou zvyklí na výcviky různých armád.“ ParlamentníListy.cz oslovily obce, které sous…