Jakub Janda se směje Rusům, že jim bouchla raketa: Jste rozvojová země

12. 8. 2019 11:39

Zástupce spolku Evropské hodnoty Jakub Janda se na svém facebookovém profilu rozepsal o tom, jak při testu rakety s jaderným pohonem zemřelo pět zaměstnanců Rosatomu. Zároveň zmínil souvislost mezi společností a prezidentem Milošem Zemanem.

Jakub Janda se směje Rusům, že jim bouchla raketa: Jste rozvojová země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

„Pamatujete, jak Putin oznámil, že Rusko vyvine ‚zázračné' zbraně‘? Například jde o raketu s jaderným pohonem, která za sebou nechává masivní radiaci. Američané takovéhle nápady dávno opustili, protože není přeci důvod takhle zbytečně a nebezpečně zamořovat planetu,“ poznamenal Janda.

Anketa

Jste pro schválení manželství homosexuálů?

7%
93%
hlasovalo: 9450 lidí

„Putinovo Rusko sice nemá na důchody a v řadě oblastí je to zaostalá rozvojová země na úrovni třetího světa, ale proč si takovéhle věci nepořídit, že. Při testu této skvělé rakety zemřelo pět zaměstnanců Rosatomu. Rosatom je ta firma, kterou rezident Zeman prosazuje, aby stavěla nové reaktory v Dukovanech,“ zmínil dále Janda.

„To určitě chceme, že jo,“ uzavřel.

Ruský prezident Vladimir Putin v roce 2018 tvrdil, že Rusko má k dispozici raketu na jaderný pohon, kterou nedokáže zastavit žádný ze současných protiraketových systémů. Teď se však zdá, že tato nová technologie není bez problémů. Na severu Ruska totiž došlo při testech k výbuchu jedné z raket, po které bohužel zemřelo pět lidí. Ruská firma Rosatom uvolnila médiím informace o neštěstí. 

V Archangelské oblasti na severu Ruska došlo ve čtvrtek k výbuchu, po kterém byla uzavřena zátoka Bílého moře a v místě na krátko významně vzrostla radiace. ČTK s odvoláním na ruské zdroje napsala, že lidé v oblasti Archangelska začali skupovat jód jako obranu před možnými následky ozáření.

Úřady napřed tvrdily, že při explozi zemřeli dva lidé, později přiznali pět mrtvých. O smrti pěti svých pracovníků informovala firma Rosatom, stojící v čele civilního a vojenského jaderného průmyslu v zemi.

„V důsledku nehody na vojenském výcvikovém středisku v oblasti Archangelska bylo při testování kapalného pohonného systému zabito pět zaměstnanců Státní atomové energetické společnosti,“ stojí v tiskovém prohlášení Rosatomu.

Další tři lidé byli zraněni, ale prý již jim je poskytována veškerá pomoc.

Společnost také přislíbila, že se postará o rodiny zemřelých zaměstnanců. 

„Jejich rodinám bude poskytnuta pomoc a podpora. Světlá vzpomínka našich soudruhů navždy zůstane v našich srdcích,“ stojí také v prohlášení.

Firma Rosatom sice v textu prohlášení přímo nezmínila, že došlo k výbuchu rakety s jaderným pohonem, ale přiznává, že šlo o raketu s izotopovými zdroji energie v kapalném pohonném systému.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…