Jaký havloid? Urážka! Jindřich Šídlo bilancuje dění od „sametu“. Toto řekl o Klausovi se Zemanem

16.11.2019 9:48 | Zprávy
autor: rak

O době krátce po sametové revoluci a turbulentních devadesátých letech pohovořil v Interview Plus Českého rozhlasu Plus novinář a komentátor serveru a televize Seznam Jindřich Šídlo. Zabředl do témat ekonomické transformace země a nastolení nové politické kultury. Zmínil kuponovou privatizaci, vstup do NATO či politický boj Václava Klause s Milošem Zemanem. „Dneska to jsou dvě hlavy jednoho těla,“ říká komentátor o postupném smíření obou lídrů. Nevynechal ani temné období, kdy se chodil na Úřad vlády radit František Mrázek, a zhodnotil, proč můžou být ODS s ČSSD rády, že jim po opoziční smlouvě nevyšla změna volebního systému. A na řadu přišlo i „pravdoláskařství“, „havloid“ či „kavárna“.

Jaký havloid? Urážka! Jindřich Šídlo bilancuje dění od „sametu“. Toto řekl o Klausovi se Zemanem
Foto: Repro ČT24
Popisek: Šéfreportér SeznamZpráv Jindřich Šídlo

Šídlo v úvodu zavzpomínal na revoluční události roku 1989. Nejvíce v té době na něj zapůsobil Václav Havel. „Rok 89 byl velmi dramatický. Začal Palachovým týdnem – zdravíme poslance Ondráčka – a zatčením Václava Havla a jeho uvězněním,“ vzpomenul. Nevynechal ani současnou hlavu státu a připomněl listopadový projev Miloše Zemana na Letné, který prý – přestože nebyl fakticky správně – dobře zapadl do tehdejší atmosféry a posloužil dobré věci.

Nejtěžší dle komentátora bylo zprostředkovat informace a odstartovat dění i mimo Prahu. Hlavní roli v tom sehráli tehdejší studenti, herci a elita.

Pak se řeč přesunula na samotné Občanské fórum. K jeho zániku se situace vyvinula poměrně brzy. To však Šídlo označil za „zdravý vývoj“. Kladně tím zhodnotil následný dvoustranický systém, kterému dominovali Václav Klaus s ODS a Miloš Zeman se svou sociální demokracií.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…