Jan Fischer: Já bych Zemana porazil. Schwarzenberg nemohl. Dělal mi zle

28.09.2020 8:16

Bývalý premiér Jan Fischer, který se snažil porazit v první prezidentské volbě Miloše Zemana, v rozhovoru pro Deník N uvedl, že všechny analýzy doteď říkají, že byl jediný, kdo měl mimo Zemana šanci uspět. Zároveň uvedl, že by se v roli prezidenta choval jinak než současná hlava státu.

Jan Fischer: Já bych Zemana porazil. Schwarzenberg nemohl. Dělal mi zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer
reklama

Anketa

Vykonává prezident Zeman svůj úřad dobře, pokud jde o rok 2020?

82%
18%
hlasovalo: 11615 lidí
Fischer se jako poslední premiér Česka v roce 2009 sešel s dalajlamou. Následně si vysloužil ostrou kritiku z Pekingu. „Bylo to setkání soukromé povahy a vládu jsem informoval o tom, že proběhne. Uskutečnilo se sice v Kramářově vile – sídle premiéra –, ale bylo to soukromé. Tak jsme to tlumočili i čínské ambasádě,“ poznamenal Fischer, se slovy, že od chvíle, kdy se to ambasáda dozvěděla, začala vznášet námitky. Fischer se však dušuje, že rozhovor byl úplně apolitický a na duchovní téma. 

„To, co dalajlama prezentoval, mě zajímalo a chtěl jsem to slyšet na vlastní uši. Bylo to nejen lákavé, ale velmi zdravé. Premiér se nemá nikdy vyhýbat jakékoliv debatě s reprezentanty různých segmentů společnosti či ekonomiky, ať už je to věda, výzkum, či náboženství. Musí ty informace nasávat. Pokud to nedělá, funkci nedělá dobře,“ míní Fischer, že následná příkrost čínských prohlášení jej překvapila. 

„Neslo se to asi v tom, že se mnou je to stejně těžké jako s Václavem Havlem. Co mám ty informace, šlo to tak daleko. Komu to šlo přesně, nevím, ale asi to šlo vysoko do komunistické partaje. Do Číny nicméně mohu jezdit, teď jsem tam byl celkem dost,“ sdělil Fischer, který nyní pracuje mimo jiné pro jeden think-tank, a proto občas do Číny cestuje. 

Fischer si rozhodně nemyslí, že vztahy s Čínou zkazil, a musely se následně napravovat, jak tvrdí například expremiér Petr Nečas a Rudolf Jindrák ze zahraniční sekce Hradu. „To je opožděný mýtus, který se tu vytváří. Jeden premiér, ještě k tomu šéf úřednické vlády, nemůže přelomit vztahy k zemi, jako je Čína. Tohle spíš slouží jako zdůraznění jejich nebetyčných zásluh o rozvoj a posílení vztahů s Pekingem. Udělali si ten narativ, že to museli rvát z trosek, kam to Fischer dostal, a s tím se nemohu ztotožnit. Napřed mě to pobavilo, pak naštvalo,“ míní Fischer.

Anketa

Je dobře, že Miloš Vystrčil jel na Tchaj-wan?

hlasovalo: 19983 lidí
Cestu současného předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) vnímá jako bezpochyby vážnější krok. „Jakási neukotvenost v české zahraniční politice je neuvěřitelná. Vystrčil deklarativně říká, že rovnal páteř – možná ano, možná ale balancoval českou zahraniční politiku a její provádění. Vezměme si prezidentův současný tah na Čínu a beztvarý vztah premiéra Andreje Babiše k Číně. Ocenil bych, kdyby Babiš jasně artikuloval svůj postoj k zahraniční politice. Když se něco stane, reaguje. Je to ale nekonzistentní. Senát má tak intuitivní snahu vyvažovat a dorovnávat českou politiku,“ sdělil. 

Závěrem Fischer vzpomněl také na prezidentské volby – při první volbě se nedostal do druhého kola a následně uvedl, že bude volit právě Zemana. „Vždy jsem dával najevo, že bych byl ochoten v druhém kole podpořit Karla Schwarzenberga. Ten se mi ale odvděčil tím, že spustil nesmírně agresivní antikampaň. Byl jsem tam želé a kdeco. S tím se tehdy ztotožnila řada herců. Považoval jsem to za slušnou podpásovku. Já tohle nedělal,“ zdůvodnil svou tehdejší volbu Fischer, kterému dle jeho slov vadila privatizace Havla panem Schwarzenbergem..

„Chci ujasnit jednu věc. Celá kampaň Karla Schwarzenberga měla zpočátku malou podporu. To jméno se ujalo až později. Pokud se bavíme o tom, kdo nepřímo dostal Miloše Zemana na Hrad, nebyl jsem to já, ale byla to kampaň Karla Schwarzenberga, která nemohla vydržet. Všechny analýzy doteď říkají, že jsem byl jediný, kdo měl mimo Zemana šanci uspět. Netvrdím, že bych uspěl, ale Schwarzenberg to nebyl,“ uzavřel se slovy, že on sám by se v prezidentském křesle choval jinak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herec Josef Dvořák: Co včera zažil díky medaili od Zemana

10:17 Herec Josef Dvořák: Co včera zažil díky medaili od Zemana

Mezi laureáty státních vyznamenání se letos objevil i známý filmový a divadelní herec Josef Dvořák. …