Jan Hrušínský na schůzce s politickým pozadím. Silná jména a FOTO

24.06.2020 13:14

Milion chvilek pro demokracii je ještě poměrně mladým spolkem. Přesto si už připomíná jedno výročí. Tedy že před rokem se mu povedlo na Letnou dostat 250 tisíc lidí, kteří pak naslouchali "stále aktuálním" slovům Zdeňka Svěráka. Slavil i principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský, ten ovšem z jiného důvodu. Stal se kmotrem knížky Václava Lásky. A doufá, že senátor svůj mandát na Praze 5 obhájí. Zúčastnil se i bývalý diplomat Petr Kolář, dále Petr Pithart, senátor Fischer či exministr Bursík.

Jan Hrušínský na schůzce s politickým pozadím. Silná jména a FOTO
Foto: Repro Facebook
Popisek: Křest knihy Václava Lásky
reklama

V poslední době se slaví mnoho výročí. Rusko si dnes vojenskou přehlídkou připomenulo vítězství nad nacismem, Česko se připravuje na smutné výročí justiční vraždy Milady Horákové a na Staroměstském náměstí byla připomenuta i poprava 27 českých pánů. Spolek Milion chvilek pro demokracii si připomíná něco jiného. Totiž že před rokem se odehrála masivní demonstrace na Letenské pláni, kde se sešlo přibližně čtvrt milionu lidí.

Ze všech řečníků, kteří se tehdy na Letenské pláni objevili, se Milion chvilek vrátil právě k herci Zdeňku Svěrákovi, jehož slova jsou dle něj stále aktuální.

Anketa

Je Jaromír Soukup dobrý moderátor? (Ptáme se od 24.6.2020)

4%
23%
hlasovalo: 12427 lidí

„To jsem rád, že jsem se toho dožil! Já jsem si na mou duši myslel, že naše obyvatelstvo ztratilo čuch, spisovně „čich“, protože jinak by muselo cítit, že je cosi shnilého ve státě českém. Ale teď vidím, když vidím tento poctivý tábor lidu, že vy to cítíte také, ten zápach, a jsem rád!

(...)

Ale teď vážně. Já jsem si říkal, pro koho je vlastně tenhle tábor lidu dobrý? A upřímně vám řeknu, že jsem došel k závěru, že je dobrý hlavně pro nás, co jsme se tu sešli, sjeli, z blízka i z daleka. Je to protestní shromáždění, ale já to přesto cítím jako oslavu. Cítím, že tady oslavujeme, že jsme se probudili. Takže dobré ráno!

Dav: Už jsme tady, už jsme tady!

Zdeněk Svěrák: To je dobře, to je dobře!

Já nevím, jak jste na tom vy, ale já tady čerpám plnými doušky posilu z toho, kolik lidí, jaké množství lidí, se nenechalo opít rohlíkem, natož koblihou!

Dobré je taky to, že tento pokojný hněv není marný. Já jsem přesvědčen, že zaplněný Václavák vyslal veliký vzkaz a varování, že nejsme zaměstnanci, ale občané.

Jenomže my máme takový národní rys, který se bohužel v historii opakuje, že se dokážeme vzchopit a pochlapit, ale jenom na chvíli. Dokážeme rychle vzplanout, ale snadno nás každý uhasí. Pojďme, prosím vás, udělat výjimku.

Zkusme vydržet déle, protože tenhle zápas, tohle utkání nebude krátké. Možná, že budeme hrát i v prodlouženém čase. Takže vytrvejte!“ vzkázal více než osmdesátiletý herec.

Oslavoval i podporovatel Milionu chvilek pro demokracii, Jan Hrušínský. Ovšem z jiného důvodu, křtil knihu senátora Václava Lásky nazvanou Senátor. „Včera jsme s Petrem Kolářem v Hájovně na Cibulce pokřtili Senátora. Knížku o zločinu v nejvyšších kruzích napsal senátor Václav Láska. Bude v podzimních volbách pozici v Senátu obhajovat. Kdybych žil v Praze 5 - volil bych Lásku. Nezapomeňte, že s LÁSKOU jde všechno líp. Bylo to hezké odpoledne plné milých lidí,“ svěřil se. Kromě jmenovaného Petra Koláře a Václava Lásky se u křtění knihy sešly další osobnosti, např. bývalý senátor Petr Pithart, současný senátor Pavel Fischer, herečky Daniela Kolářová a Nela Boudová a režisérka Olga Sommerová. A objevil se i bývalý ministr Martin Bursík s partnerkou.

„Děkuju, Honzo, že jsi byl kmotrem mé knížky. Bylo to krásné odpoledne, které mě nabylo chutí a energii o obhajobu mandátu se v dobrém poprat. A moc se těším na další představení Divadla Na Jezerce. V nastávajících hektických měsících si možná víc než kdy jindy užiju humor i moudrost Vašich představení,“ oplatil pochvalu senátor obhajující svůj mandát proti Michaelu Žantovskému.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

15:46 „Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

Náznak budoucí spolupráce ODS s hnutím ANO, nebo pouhé splnění programového bodu? Občanští demokraté…