Janek Kroupa jede bomby: Konec Babiše? Zeman už si prý chystá další úřednickou vládu, zapojen i Filip

13.11.2020 8:07

Investigativní novinář Janek Kroupa a politický komentátor Václav Dolejší se ve svém textu pro Seznam Zprávy rozepsali o tom, jak prezident Miloš Zeman spřádá plán na úřednickou vládu. Vláda Andreje Babiše by neměla dokončit řádné volební období. Nástupce premiéra Babiše je prý již vytipován.

Janek Kroupa jede bomby: Konec Babiše? Zeman už si prý chystá další úřednickou vládu, zapojen i Filip
Foto: zemanmilos.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

S nabídkou stát v čele úřednické vlády byl podle informací redakce osloven generální ředitel mocné polostátní společnosti ČEZ Daniel Beneš, dlouholetý přítel a zároveň chráněnec prezidenta Zemana.

Beneš podle zjištění redakce se na toto téma sešel na přelomu října a listopadu s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, který má být prý do plánu na vznik úřednické vlády zapojen. Redakci to sdělil Benešův blízký spolupracovník s tím, že schůzku inicioval Filip.

Konec Babišova kabinetu by podle získaných informaci mohl přijít už v lednu. Potíže kabinetu mohou reálně odstartovat již v prosinci právě komunisté, pokud v závěrečném hlasování nepodpoří státní rozpočet, dodávají novináři. Postačí, pokud vláda nekývne na požadavek přesunutí deseti miliard z armádního rozpočtu.

Na dotaz, zda si Zeman skutečně přeje úřednický kabinet, reagoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček slovy: „Jsou to jen další typické sněmovní zaručené poudačky,“ uvedl. „Na příští týden, konkrétně na středu, je plánováno tradiční a pravidelné přátelské setkání pana prezidenta s panem premiérem v Lánech,“ odpověděl pak na otázku, zda se prezident s premiérem o variantě úřednické vlády baví.

Zeman má podle zdroje blízkého Hradu hned dva důvody pro vznik úřednické vlády. První je snaha dát Andreji Babišovi osm měsíců před volbami čas se zkonsolidovat po těžkém podzimu a využít jej k tomu, aby se připravil na volby, uspěl v nich a byl schopen sestavit vládu

Druhý důvod je podle redakce klíčový tendr, který má polostátní ČEZ vypsat v prosinci tohoto roku. Jednat se má o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany za šest miliard eur, tedy cca 160 miliard korun.

V případě, že by Beneš oficiálně dostal Zemanovu nabídku a odmítl ji, měl by prezindet údajně oslovit guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…