Jaroslav Bašta jasně: Evropští politici jsou slabí a zbabělí

13.03.2016 7:02

Bývalý diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta má jasno. Evropu ohrožují hned dvě totality – radikální islám a neofašismus. A do značné míry si za to můžeme sami, protože evropští politici nedokážou jednat tak, aby ochránili svůj malý kontinent. Místo toho se zaštiťují politickou korektností, která jejich manévrovací prostor ještě víc omezuje.

Jaroslav Bašta jasně: Evropští politici jsou slabí a zbabělí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

„Když se zamýšlím nad tím, proč Evropu stejně jako ve třicátých letech minulého století znovu ohrožují hned dvě totalitní ideologie – radikální islamismus a neofašismus – nacházím jenom dvě příčiny. Tou první je neschopnost a zbabělost většiny evropských politických elit, což je stará nemoc našeho kontinentu, která způsobila již dvě světové války. Tu závažnější představuje politická korektnost nebo přesněji princip dvojího metru, který během dvou desetiletí udělal z evropské demokracie její nefunkční karikaturu,“ konstatuje někdejší diplomat.

Celý komentář najdete zde

Slabost evropských politiků je podle Bašty dobře vidět na dvou příkladech – na Slovensku a na Ukrajině. Neofašista Marian Kotleba uspěl ve volbách a hlavní média bijí na poplach. Jsou však slepá, pokud nevidí., že podobných „kotlebovců“ je plná Ukrajina. A Západ je v klidu. Proč? Protože ukrajinská vláda brojí proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Kotlebovi by tak možná stačilo, kdyby řádně zkritizoval Vladimira Putina. A bude vzat na milost.

Evropa musí totiž současně řešit i uprchlickou krizi. Do Evropy přicházejí stále noví vyznavači Alláha, ale nezdá se, že by se chtěli integrovat v evropské kultuře. Pokud s tím evropští politici budou chtít něco udělat, dopustí se možná zásadní chyby. Mezi radikálními islamisty a neofašisty zvolí menší zlo, s nímž se spojí. Podle Bašty to může Evropě zlomit vaz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…