Nejprve hovořil o sankcích, přičemž poukázal na to, že dosud vlastně není jasné, jak by sankce mohly vypadat. Až budou na stole nějaké konkrétní návrhy, bude možné se o nich bavit. Bude možné se bavit i o tom, kolik lidí by v důsledku nových sankcí mohlo přijít o práci. „Je špatné, když jsou ve sporu členové vlády,“ uvedl k sankcím Středula. Nikdo ale prý politikům nebrání, aby zavolali premiérovi a zeptali se ho, proč zastává právě takový názor, jaký zastává.
Sankce nejsou černé nebo bílé
„Spolková republika Německo je aktivní v Rusku v tom, aby, až ty sankce skončí, mohly tyto obchody pokračovat dál,“ podotkl Středula. Zmínil i Francii a výrobu armádních lodí pro Rusko. Francie se této zakázky nechce vzdát, protože by se tím poškodily zájmy země. „Sankce nejsou jenom černé nebo bílé,“ uvedl k tomu šéf ČMKOS.
Podle jeho názoru je třeba bojovat za svobodu, ale je třeba to dělat efektivně. Jednou z cest, jak by bylo možné pokračovat v jednotném postoji EU a zároveň pomoci českým firmám, je přijetí jistého modelu tzv. kurzarbeitu. „Návrh odborů je, aby zaměstnanec v čase kurzarbeitu obdržel 90 % svého příjmu, přičemž 45 % zaplatí zaměstnavatel a 45 % stát,“ popsal představu odborů Středula. O tom se ještě vede diskuze. Stejně tak se diskutuje o tom, jak dlouho by bylo možné kurzarbeitu využívat. Nejčastěji se zmiňuje doba šesti měsíců. ČMKOS prý také upozorňuje na možnost zneužití kurzarbeitu. Na to by si měl dohlédnout stát. „Bude možno i se zpětnou platností zkontrolovat ten subjekt, zda jeho žádost o kurzarbeit byla oprávněná,“ popsal Středula.
„Česká republika není taková, že by řekla, my s těmi sankcemi nesouhlasíme,“ řekl host. Ochrana mezinárodního práva je jistě zásadní věcí. Zároveň je ale potřeba v maximální míře napomoci tomu, aby si lidé udrželi práci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp