Je ponižující, když ministr jede za nějakým Koudelkou, udeřil prezident Zeman z Barrandova. Pak vyjádřil velké obavy o inteligenci našich zpravodajců

7. 2. 2019 23:14

Před kamery TV Barrandov usedl na Pražském hradě prezident Miloš Zeman, aby s Jaromírem Soukupem společně v pravidelném pořadu Týden s prezidentem debatovali nad tématy, jako jsou například jmenování profesora Aleše Gerlocha ústavním soudcem, usnesení školského výboru ohledně poznámky ve veřejné zprávě BIS o „sovětské verzi moderních dějin“ nebo pozvánka prozatímního venezuelského prezidenta Juana Guaidóa na návštěvu Česka.

Je ponižující, když ministr jede za nějakým Koudelkou, udeřil prezident Zeman z Barrandova. Pak vyjádřil velké obavy o inteligenci našich zpravodajců
Foto: Printscreen vysílání ČT
Popisek: Prezident Miloš Zeman pronáší vánoční poselství
reklama

V úvodu Soukup pro odlehčení zmínil čtvrtý reprezentační ples prezidenta republiky, který se minulý pátek konal na Pražském hradě. Zeman uvedl, že se na něm náramně bavil. „Tančil jsem, zpíval jsem, dobře jsem se bavil já i ostatní,“ řekl s tím, že pozváni byli skvělí zpěváci. Na to Soukup navázal otázkou, že i prezident zpíval Valčík na rozloučenou, zda tím chtěl něco říci. „Za čtyři roky sbohem a šáteček, a pokud se více neuvidíme, bylo to krásné a bylo toho dost,“ žertovala hlava státu.

Následně Soukupa zajímalo, zda si Zeman vezme ponaučení z průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a který ukázal, že prezident Miloš Zeman je sice podle většiny Čechů v kontaktu s lidmi a plní své ústavní funkce, zároveň ale nedbá o vážnost úřadu a nepůsobí jako vážená autorita a jeho chování je nedůstojné. „Nevezmu. Lidé musejí jasně říct, v čem je ta důstojnost. Když jsem byl v izraelském Knesetu jako první český politik, tak mi na konci mého projevu vstali, tleskali další a další, to je asi důstojná reprezentace,“ zdůraznil.

„Jestli je narušení důstojnosti, že se netvářím jako hadrový panák a umím žertovat na svůj účet. Nebo že jsem zpíval na plese, i když nejsem super zpěvák, a dělám si ze sebe legraci, chci ji dál narušovat,“ smál se Zeman a přidal, že těmto průzkumům stejně nevěří a už šestým rokem se stále opakují.

Včera se prezident setkal s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, kde se bavili i o dvou personálních věcech. Těmi byli ministr dopravy Ťok a ministr zahraničí Petříček. Společně se prý shodli v kritice ministra zahraničí, nikoli ministra dopravy. „To ale nebylo hlavní téma. Tím byl návrat Filipa z Číny, kde jednal s představiteli Huawei,“ upřesnil prezident, kterého tak zajímal Filipův názor.

„Co se týče Ťoka, kdybychom každý rok měnili ministra dopravy, tak než se to naučí, bude jistě další prodleva ve stavbě silnic a dálnic. Je třeba dát mu šanci. Nikoli však řediteli ŘSD Kroupovi, u něj milosrdenství nepřichází v úvahu,“ dodal vážně Zeman. Upřesnil, že u Petříčka naopak ocenil, že uklidnil situaci kolem čínského velvyslance, ale vytýká mu, že při návštěvě Ukrajiny výrazně nezmínil problém banderovců. „S banderovci se Ukrajina do EU nedostane a Petříček tento fenomén podcenil,“ dodal.

Soukup se dál pohoršoval nad neschopností a arogancí ředitele ŘSD Kroupy a zajímal se, zda je nějaký signál, že by byl vyhozen. „Budu s ním v dohlednu mluvit na různá témata. Hlavní téma bude dálnice D6. Říká se: Nevyhodíme-li některé své podřízené, budeme vyhození sami. To je historická realita,“ poznamenala hlava státu.

Moderátor nezapomněl zmínit včerejší usnesení sněmovního školského výboru, jenž se zabýval poznámkou v loňské výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS), že se ve školách učí prosovětská verze moderních dějin. Usnesení, že ministr školství Plaga nemá podléhat tlakům, které by na něj mohly vyvíjet tajné služby, se Zemanovi líbí. „Oceňuji, že o tom školský výbor Parlamentu jednal. BIS není nic do toho, jak má vypadat výuka dějepisu na českých školách. Není jí nic do toho, jak vypadá doprava, zemědělství, nebo konkurenční souboj počítačových firem,“ řekl jasně prezident. 

Vyjádřil se i k setkání s ministrem Plagou. „Před několika dny jsem mu řekl, že je ponižující, když ministr školství jede za nějakým Koudelkou do sídla BIS. Když už, tak si má pozvat sám, aby mu vynadal, nikoli naopak,“ uvedl prezident a zopakoval, že usnesení je jakási záklopka, aby náhodou BIS při její inteligenci nenapadlo, že se bude vyjadřovat k věcem, které jí nenáleží, a nebude radit, co se má a co se nemá. „To není úkol zpravodajských služeb. Pokud to dělají, dokazují tím svou hloupost. Jestliže jsou teď ale hloupé v této oblasti, kde je záruka, že nebudou hloupé v tom, čím se mají opravdu zabývat,“ zapochyboval s úsměvem Zeman.

Nemohlo chybět ani okomentování poprasku, který spustil případný návrh na jmenování profesora Aleše Gerlocha ústavním soudcem. Soukupa velmi pohoršuje, jak je odborná erudice Gerlocha ze všech stran zpochybňována. „Mé stanovisko je jasné, že je to uznávaná právní autorita. Ti, kdo se učili ústavní právo, nutně četli jeho učebnici. Není o čem diskutovat. Pokud jsou tu takoví ubožáci, že je spíše zajímá, kdo navrhuje, než kdo je navrhován, svědčí to o úrovni jejich charakteru,“ zamračil se prezident s tím, že polemizovat o něčem takovém nemá vůbec cenu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Přesto ale Soukupovo rozhořčení kvůli ostré kritice Gerlocha ze strany novinářů nebralo konce. „Je to ukázka naprosté stupidity,“ bouchl do stolu. „Vždyť novináři jen závidí. Novinář je ten, kdo oddělí zrno od plev a potom otiskne plevy. Uzavřeme to tak, že bych přál těm senátorům, kteří mají nějaké právnické vzdělání a mohou posuzovat kandidáta na ústavního soudce, aby jejich úroveň právního vzdělání byla alespoň jedna desetina právního vzdělání Gerlocha, a to jim ještě nezřízeně fandím,“ doplnil prezident.

Následně se přesunuli k další kauze, tentokrát Andreje Babiše a městského úřadu v Černošicích, který rozhodl o střetu zájmů Babiše v oblasti ovládání médií. Rozhodl, že se tak děje, a uložil mu pokutu. Premiér se k tomu vyjádřil, že je absurdní, že takové věci řeší úřad v Černošicích, který by měl spíše řešit úklid sněhu. „Neznevažuje tím úřad a zákon?“ divil se moderátor. „Vám nepřipadá spíše absurdní, když tuto kauzu řeší jen kvůli trvalému bydlišti černošický úřad?“ divil se naopak prezident, který z výroku tamního starosty usuzuje, že zde figuruje i jistá zaujatost. „Proč to rovnou nevezme krajský soud, je k tomu lépe vybaven právníky,“ doplnil Zeman.

Následně prezident zmínil, že jestli je něco kampaň, jak říká Babiš, tak jedině kampaň jeho vlastních Lidových novin, které neustále píší proti němu. „Jednoduchým řešením tohoto problému by bylo prodat tyto noviny. Pokud vím, mají roční ztrátu padesát milionů korun. Za rok by měl Babiš zpátky investice do Čapího hnízda,“ navrhl prezident.

Závěrem Soukup otevřel diskusi týkající se pozvání prozatímního venezuelského prezidenta Juana Guaidóa na návštěvu Česka ze strany prezidenta Zemana, který mu také poblahopřál k převzetí úřadu. Tím na sebe spustil ostrou kritiku. Podle prezidenta se ale strhl okolo této věci naprosto zbytečný poprask a následně vysvětlil proč – uvedl dvě fakta.

„Fakt první vychází z venezuelské ústavy. Venezulský parlament je ovládán opozicí. Právě proto opozice odvolala prezidenta Madura z funkce. Podle venezuelské ústavy, jestliže je prezident odvolán, tak na jeho místo jako dočasný prezident nastupuje předseda parlamentu, což je Guaidó,“ řekl Zeman s tím, že se nestalo nic proti ústavě. „Naopak, kdyby tam byl nějaký pučistický plukovník nebo generál, určitě bych mu neblahopřál,“ zdůraznil.

„Za druhé jsem ho v dopise vyzval, aby uspořádal co nejrychleji opravdu svobodné volby. Když Maduro v těchto volbách zvítězí, tak se může stát opět prezidentem. Ale vůbec se nemluví o tom, že Venezuela vedle Zimbabwe v Africe je zemí s hyperinflací, která přesahuje tisíc procent a která ničí úspory,“ uvedl Zeman a dodal, že když jsou znehodnocené úspory, tak nemůže investovat, protože není z čeho. „To je důvod, proč ta vláda, ať už Madurova, nebo Chávezova, se dostala do stadia, kde jedna z nejbohatších naftových zemí má kromě hyperinflace nesmírnou chudobu, rozpad školství a zdravotnictví,“ upřesnil na závěr Zeman a znovu zdůraznil, že tato země skutečně potřebuje svobodné volby, a kdo zvítězí, rozhodnou pouze občané. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

12:12 Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

Současná Rada ČT je obviňována, že neprávem odvolala dozorčí komisi. To a nejen to vysvětloval ve St…