Je to skvělý lídr. Donald Trump veřejně označil Rexe Tillersona za příštího ministra zahraničí

13. 12. 2016 13:44

Konec spekulací. Donald Trump si přeje, aby post ministra zahraničí zastával v jeho administrativě šéf ropné společnosti Exxon Mobil Rex Tillerson. Jeho jmenování ale bude muset schválit Kongres, z něhož v minulých dnech zaznívala na adresu Tillersona silná kritika.

Je to skvělý lídr. Donald Trump veřejně označil Rexe Tillersona za příštího ministra zahraničí
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump
reklama

„Díky své nezdolnosti, bohatým zkušenostem a podrobným znalostem geopolitiky je výbornou volbou na post ministra zahraničí. Bude usilovat o regionální stabilitu a zaměří se na zásadní bezpečnostní zájmy Spojených států,“ citovala ČTK z prohlášení, které zveřejnil Trumpův přípravný tým.

I have chosen one of the truly great business leaders of the world, Rex Tillerson, Chairman and CEO of ExxonMobil, to be Secretary of State.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 13, 2016

Jméno Rexe Tillersona se v americkém veřejném prostoru v souvislosti s jeho potencionální nominací na post ministra zahraničí skloňovalo v posledních dnech snad ve všech pádech. Poukazovalo se zejména na blízké kontakty šéfa ropného gigantu s Ruskem, od jehož prezidenta Vladimira Putina dostal Tillerson před několika lety vyznamenání.

Obavy z přílišné blízkosti potencionálního amerického ministra zahraniční ke Kremlu rezonují i mezi americkými zákonodárci. Velká část demokratů i někteří přední republikáni se dle ČTK nechali slyšet, že Tillerson není zcela šťastnou volbou. Vazby Tillersona na Moskvu se tak s nejvyšší pravděpodobností budou řešit v Senátu, jehož souhlas se jmenováním je nutný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To fakt nechtěli. Zeman si řekl, co chtěl a všude je ho plno

14:34 To fakt nechtěli. Zeman si řekl, co chtěl a všude je ho plno

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým ministrem zahraničí za ČSSD Jakuba Kulhánka. Kulhánek má na več…