Je to tady. Kauza Rath může stát krk i dalšího politika

08.06.2012 6:28

Sociální demokracie si už nemůže dovolit podobný skandál jako v případě Davida Ratha. Proto se v současné době obrací pozornost směrem k přerovskému primátorovi a sociálně demokratickému senátorovi Jiřímu Lajtochovi, který je stíhán kvůli podezřelým zakázkám. V případě, že bude obžalován, strana mu pozastaví členství s tím, že by měl zvážit odchod z veřejných funkcí.

Je to tady. Kauza Rath může stát krk i dalšího politika
Foto: Archiv
Popisek: Senátor ČSSD Jiří Lajtoch
reklama

Kauza exhejtmana Davida Ratha rozhýbala dosud celkem pevnou půdu pod nohama přerovského primátora a senátora za ČSSD Jiřho Lajtocha. Ten je spolu s pěti dalšími politiky nejužšího vedení přerovského magistrátu stíhán kvůli přestavbě zimního stadionu a domova pro seniory. Obviněných bylo včetně primátora Jiřího Lajtocha v kauze původně třináct. Mezi nimi deset bývalých radních města a dva úředníci.

Podezřelé zakázky

Protikorupční policie je navrhla obžalovat v souvislosti s přestavbou přerovského domova důchodců a zimního stadionu. Vinila je ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Kriminalisté se o případ začali zajímat více než před rokem, protože zakázky stály přerovskou radnici nakonec mnohem víc, než bylo původně v plánu. Jen cena u domova pro seniory se navýšila o 30 milionů korun na celkových 167 milionů. Policisté v obvinění také řešili možné napojení politiků na stavební firmu, která zakázky realizovala. Pikantní například je, že firma Přerovská stavební, jež se na podezřelých zakázkách podílela, měla údajně Lajtochovi postavit na zahradě bazén za více než půl milionu kroun, aniž by jej chtěla zaplatit.

Bude to jeho konec v politice?

Poté rozhodlo olomoucké krajské státní zastupitelství o tom, že obvinění nepůjdou před soud. Po přezkoumání tohoto rozhodnutí Nejvyšším státním zastupitelstvím v Brně zůstává nadále stíhaných šest  osob, přičemž primátor a senátor Jiří Lajtoch je jednou z nich. Olomoucká státní zástupkyně Marie Kodytková nyní předala případ protikorupční policii k doplňování dokazovaní. Pokud se kauza dostane až k soudu, dá se očekávat Lajtochův konec ve veřejných funkcích, jelikož sociální demokracie je připravena postupovat v této věci stejným způsobem jako u Davida Ratha.

Sobotka: Pokud půjde k soudu, pozastavíme členství

„Pokud by současné došetřování jeho případu vedlo k podání obžaloby k soudu, řešili bychom věc pozastavením členství v ČSSD a pan senátor by musel zvážit opuštění všech veřejných funkcí,“ uvedl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka s tím, že však nepředpokládá, že se obvinění prokáže.

Lajtoch: Jsem nevinný

Přerovský primátor však stále trvá na své nevině. ParlamentnímListům.cz řekl, že není důvod zvažovat odstoupení z veřejných funkcí. „Necítím žádnou vinu. K žádným zločinům z mé strany nedošlo. Není proto důvod, abych dělal jakékoliv kroky a zvažoval odstoupení z veřejných funkcí,“ hájí se stále stejným způsobem Jiří Lajtoch.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, učte se romsky. My jsme z civilizace! 1000 let nás ponižují. Romové se hlásí o práva, vaše děti to poznají

10:34 Češi, učte se romsky. My jsme z civilizace! 1000 let nás ponižují. Romové se hlásí o práva, vaše děti to poznají

„Znalost romštiny by Čechům zjednodušila život.“ Nebo: „Pocházíme ze země, kde vyrostl div světa, kd…