Je to vůbec možné? Policie vyšetřuje ČEZ, byznys z dob Martina Romana

28.06.2017 6:57

ČEZ má problém. Nejmocnější česká firma je nyní prošetřována albánskými úřady i policií pro vážné podezření z korupce. Jde o starší případ z éry někdejšího šéfa Martina Romana. Píše o tom MF Dnes.

Je to vůbec možné? Policie vyšetřuje ČEZ, byznys z dob Martina Romana
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Skupina ČEZ poslala na Balkán krátce poté, co ovládla albánského distributora energie, téméř dvě stě milionů korun. Albánské úřady nyní šetří, zda peníze nebyly později použity na úplatky pro politiky a úředníky. Potvrdil to například socialista Taulant Ballu, jenž je šéfem tamní parlamentní vyšetřovací komise, která privatizaci zkoumá. 

K transakci došlo před sedmi lety, v roce 2009. Peníze došly podle MF Dnes na soukromý účet kosovského lobbisty Nue Kalaje. Podle serveru Panorama Kalaj uvedl, že pro ČEZ sháněl informace o tom, jak v zemi správně investovat. Problém je, že podle zprávy albánských úřadů podnikal jen do roku 2008, pak živnost ukončil a přestal podávat daňová přiznání.

"S ohledem na fakt, že záležitost je v šetření, detaily nemůžeme blíže komentovat. Nicméně jako vždy poskytujeme plnou součinnost,“ uvedl k celé záležitosti mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

"Pokud by se podezření potvrdilo, pro Česko by to byl mezinárodní skandál. V ČEZ, jenž patří mezi deset největších firem ve střední a východní Evropě, má většinový podíl stát," uzavřela MF Dnes.

Původní text ZDE.

Vyšetřování byznysu se v Albánii rozjelo po politických změnách, a pokračuje i přes uzavřený smír mezi firmou a tamní vládou z roku 2014. V době zisku většinového podílu ČEZu byl u moci dlouholetý premiér a dříve prezident Sali Berisha. Když v roce 2013 prohrál volby, nová vláda se rozhodla transakci prověřit. 

reklama

autor: vef

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchod

zdravím p.Jurečka , nedávno jste prohlásil že se zrychluje vyřizování výplat důchodů , takže bych vám chtěl touto cestou poděkovat za krásné a pohodové vánoce a kladu si otázku jak by se ke mně stavěl stát kdybych mu dlužil 60.000 kč .děkuji za odpověd

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

16:50 Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

Polští řidiči kamionů nadále protestují proti neomezenému přístupu ukrajinských dopravců na polské ú…