Je toto možné? Rusové dali Srbsku šest stíhaček. Úplně zadarmo

30.10.2017 11:32

Zdá se, že do Srbska letos přišly vánoční svátky o více než dva měsíce dříve. Dárky tentokrát nepřinesl vousatý děda Mráz, ale hladce oholený ruský ministr obrany Sergej Šojgu. A samotný dárek? Potěšil srbskou armádu, ale už méně NATO.

Je toto možné? Rusové dali Srbsku šest stíhaček. Úplně zadarmo
Foto: Personal website Vladimir Putin
Popisek: Vladimir Putin

„Až příliš přátelské“ vztahy mezi Srbskem a Ruskem jsou dlouhodobě trnem v oku Evropské unii i Spojeným státům. Západ se obává, aby se v Srbsku coby aspirantovi na členství v Evropské unii příliš nerozšířil ruský vliv. Jako by chtěla Moskva tyto obavy ještě přiživit vyslala svého zástupce Šojga na oslavy výročí osvobození Bělehradu za druhé světové války se vskutku honosným darem. V podobě šesti bojových stíhaček MiG-29.

Anketa

Znepokojuje vás zdravotní stav prezidenta Zemana?

21%
79%
hlasovalo: 8447 lidí

Rozhodnutí předat zdarma bojové letouny Srbsku však učinil prezident Vladimir Putin již loni na jaře. K oficiálnímu předání došlo před několika dny na letecké základně severně od Bělehradu. Slavnosti se zúčastnil vedle Šojga také srbský prezident Alexander Vučić. „Obě naše země dlouhodobě spolupracují v rámci vojensko-technického programu,“ uvedl ruský ministr obrany jeden z hlavní důvodů předání daru.

Srbsko sice dostalo letouny zdarma, ale mnozí experti poukazují na skutečnost, že ruská strana za to bude po svém srbském protějšku požadovat větší loajalitu. Ruské stíhačky navíc ještě budou muset projít modernizací, jejíž náklady se odhadují na částku mezi 50 až 270 miliony dolarů. To již bude záležet na rozhodnutí Srbska, do jaké míry si bude přát stíhačky upravit. Společně se stíhačkami dodala Moskva do Srbska také, kulomety a obrněná průzkumná vozidla BRDM-2.

Tradičně vřelé vtahy mezi Srbskem a Ruskem tak byly v minulých dnech ještě utvrzeny. Ve své zmínce o celé události popisuje Rádio Svobodná Evropa srbského prezidenta jako „nacionalistu, ze kterého se stal prounijní reformátor“. „Ale i nadále se snaží Vučić udržovat tradiční vazby na Rusko, které se přitom snaží zamezit členství balkánských států v NATO. Posílení srbsko-ruské vojenské spolupráci znepokojuje nejenom Západ, ale i Chorvatsko a Bosnu a Hercegovinu.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

18:58 Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

Před blížícími se volbami do Bruselu se čím dál častěji řeší, kteří čeští europoslanci hlasovali ve …