Jedině Miroslav Poche. ČSSD oznámila, že nominace na šéfa zahraničí trvá

27.08.2018 20:30

Pro ČSSD zůstává jediným kandidátem na ministra zahraničí europoslanec Miroslav Poche. Novinářům to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je pověřen řízením Ministerstva zahraničí. Nemá také zprávy o tom, že by situace s neobsazenou pozicí ministra zahraničí zatěžovala českou diplomacii. Prezident Miloš Zeman v červnu nominaci Pocheho do vlády odmítl a několikrát zopakoval, že svůj postoj k němu nezmění. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) situace není ideální a očekává, že ji ČSSD brzy vyřeší.

Jedině Miroslav Poche. ČSSD oznámila, že nominace na šéfa zahraničí trvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

Podle Hamáčka zůstává v platnosti rozhodnutí předsednictva sociální demokracie, které Pocheho nominovalo do čela diplomacie. V pátek se předsednictvo znovu sejde a bude o situaci jednat. Předseda ČSSD neodpověděl na dotaz, zda je možné, že by vrcholný stranický orgán při tomto jednání změnil názor. „Předsednictvo je kolektivní orgán. Každý člen má jeden hlas včetně předsedy,“ řekl pouze.

O situaci chce mluvit také s prezidentem Zemanem. Očekává, že neformálně se tématu dotknou ve středu, kdy Zeman přijme na Pražském hradě české velvyslance a Hamáček se setkání zúčastní jako úřadující šéf diplomacie.

Anketa

Kdo je pro vás důvěryhodnější, pokud jde o spory manželů Paroubkových?

hlasovalo: 6853 lidí
Hamáček by chtěl situaci s Ministerstvem zahraničí vyřešit co nejdříve, přesný termín ovšem neuvedl. Nemá zprávy o tom, že by záležitost zatěžovala českou diplomacii. „Naše zastupitelské úřady fungují standardně, stejně tak standardně funguje Černínský palác a žádné problémy nejsou. A pokud se podíváte na některé problémy, které jsme řešili přes léto, tak se ukazuje, že ta situace není nijak komplikovaná,“ řekl.

Babiš dnes po setkání se Zemanem v Lánech řekl, že situace ohledně Ministerstva zahraničí není ideální. Podle něj ale nemá negativní dopad na fungování ministerstva, kde podle něj působí kvalitní náměstci.

Řešení situace Babiš nechává na ČSSD. „Předpokládám, že sociální demokracie to vyřeší,“ řekl s tím, že mu Hamáček slíbil řešení v řádu týdnů. Se Zemanem dnes o věci krátce mluvili, ale nemohli se jí důkladně věnovat, protože neměli informaci o tom, s jakým návrhem ČSSD přijde.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa očekává Babiš od ČSSD, že navrhne jiného kandidáta než Pocheho. Premiér mu to řekl na dnešní výroční poradě velvyslanců, uvedl Filip v České televizi. „(Babiš) řekl, že čeká na vyjádření sociální demokracie, která má přinést nové jméno,“ uvedl Filip.

Předseda ČSSD dnes odmítl spekulace o tom, že by sociální demokraté mohli místo Pocheho nominovat do vlády lídra své kandidátky pro volby v Praze, Jakuba Landovského. „Je to spekulace jednoho z našich deníků. Já jsem o tom nikdy nehovořil, že by pan Landovský měl být kandidátem sociální demokracie,“ řekl. Dohady o své možné nominaci odmítl o víkendu i Landovský, když uvedl, že ho nikdo s nabídkou neoslovil.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…