Jen Romy kontrolují, zda nemají dvojí občanství, zlobí se aktivistka

12.05.2022 13:15

Na pražském hlavním nádraží v nedůstojných podmínkách přebývají stovky romských uprchlíků z Ukrajiny. Podle koordinátorky dobrovolníků z iniciativy Hlavák Veroniky Dvorské se dostaly do komplikované situace hlavně kvůli své etnicitě, uvedla to pro internetovou DVTV, která z místa referovala o aktuální situaci.

Jen Romy kontrolují, zda nemají dvojí občanství, zlobí se aktivistka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukrajinští Romové před Hlavním nádražím v Praze

„Za poslední týden tu zpravidla každý večer nocuje kolem 400 lidí. V posledních dnech se číslo vyšplhalo až na 500, přičemž lůžková kapacita je v tuto chvíli pouhých 25 míst, sedačkové vlaky mají kapacitu kolem 200 míst, zbytek lidí spí na podlaze v prostorách nádraží,“ popsala úvodem Dvorská z iniciativy Hlavák.

Stovky lidí, kteří na pražském nádraží neplánovaně nocují, tvoří několik skupin, tou nejpočetnější jsou podle ní uprchlíci, kteří přijeli z Ukrajiny a chtějí žádat o dočasnou ochranu.

Celý rozhovor ke zhlédnutí ZDE.

Ve velké většině se jedná o romské rodiny, u nichž probíhá kontrola ze strany českých úřadů: „Dochází ke kontrole toho, jestli nemají dvojí občanství, tato kontrola se týká výhradně romských skupin. Tento administrativní proces trvá až deset dní. Během té doby oni nemají žádnou podporu a nemají kam jít,“ dodala Dvorská.

Větší problém než možnost dvojího občanství je podle ní však to, že uprchlíci jsou romského původu: „Řekla bych, že etnicita je zde zásadní. Drtivá většina lidí, kteří tu teď potřebují naši pomoc, jsou romské etnicity. Velmi těžko se mi tenhle problém redukuje na čistě kapacitní nebo administrativní, když postihuje jen jednu skupinu uprchlíků. Typické je to u problému s ubytováním, kde se dlouhodobě argumentuje právě tím, že romské rodiny jsou početnější a je pro ně složitější hledat ubytovací kapacity,“ zdůraznila Dvorská.

Iniciativa Hlavák proto veřejným dopisem žádá vládu o pomoc. Stovky lidí včetně dětí podle Dvorské nocují na nádraží v „nedůstojných podmínkách“. „Vybíráme pro uprchlíky ze sbírek deky, kterými pokrýváme podlahy v hale nádraží. Velké počty dětí spí na podlaze, lavičkách, v nedůstojných podmínkách. Ti lidé často nemají telefony, je jasné, že se v cizí zemi nechtějí rozdělit bez dalších kontaktů,“ dodala. Dobrovolnickým organizacím chybí pro uprchlíky jídlo, oblečení i hygienické zázemí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pekarová, ten ksicht...“ A Babiš zahlásil ke kandidatuře na Hrad. Dost jasně

20:16 „Pekarová, ten ksicht...“ A Babiš zahlásil ke kandidatuře na Hrad. Dost jasně

REPORTÁŽ „Nikdo jiný není!“ Ke kandidatuře na prezidenta přesvědčovali lidé před domem kultury v Bře…