Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně

01.12.2023 6:50 | Zprávy
autor: Martin Huml

Máme nejdražší elektřinu v Evropské unii. Na tom trvá Agrární komora ČR i přes novou metodiku měření tohoto kazatele, která je k naší zemi v tomto ohledu mírnější. Podle agrárníků žebříček nezohledňuje státní subvence a další okolnosti. Faktem zůstává, že i tak regulovaná složka elektřiny od nového roku podraží o cca 70 procent. Bojí se lidé i firmy, premiér ale zůstává v klidu. Domácnosti to prý téměř nepocítí a o krachu podniků se zatím prý jen stále hovoří, ale nikdo nekrachuje.

Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně
Foto: Depositphotos.com
Popisek: Elektrický prodlužovací kabel - ilustrační foto

Představitelé Agrární komory České republiky (AK ČR) zásadně nesouhlasí s údaji, které zveřejňuje, ohledně toho, zda má ČR skutečně nejvyšší ceny elektrické energie v Evropské unii, její vláda, resp. Ministerstvo zemědělství. Podle AK ČR jsou tato data zavádějící a nezobrazují údaje tak, jak ve skutečnosti jsou.

Vliv na to mají mít především státní subvence, které jsou v jednotlivých zemích EU rozdílné.

„Elektřinu máme v ČR skutečně nejdražší,“ jsou si svým tvrzením jistí agrárníci a následně je porovnávají s tím, co říká Ministerstvo zemědělství.

„Ministerstvo zemědělství České republiky neustále používá tabulku z Eurostatu, ze které vyplývá, že Česko má až 9. nejdražší elektřinu v EU. Bohužel v této statistice nejsou zohledněny veškeré státní subvence pro firmy v jednotlivých evropských státech,“ poukazuje AK ČR na nedostaek ve statistice zveřejňované ministerstvem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

18:30 Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

Bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor v podcastu Startitup varoval, že vzt…