Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně

01.12.2023 6:50 | Zprávy
autor: Martin Huml

Máme nejdražší elektřinu v Evropské unii. Na tom trvá Agrární komora ČR i přes novou metodiku měření tohoto kazatele, která je k naší zemi v tomto ohledu mírnější. Podle agrárníků žebříček nezohledňuje státní subvence a další okolnosti. Faktem zůstává, že i tak regulovaná složka elektřiny od nového roku podraží o cca 70 procent. Bojí se lidé i firmy, premiér ale zůstává v klidu. Domácnosti to prý téměř nepocítí a o krachu podniků se zatím prý jen stále hovoří, ale nikdo nekrachuje.

Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně
Foto: Depositphotos.com
Popisek: Elektrický prodlužovací kabel - ilustrační foto

Představitelé Agrární komory České republiky (AK ČR) zásadně nesouhlasí s údaji, které zveřejňuje, ohledně toho, zda má ČR skutečně nejvyšší ceny elektrické energie v Evropské unii, její vláda, resp. Ministerstvo zemědělství. Podle AK ČR jsou tato data zavádějící a nezobrazují údaje tak, jak ve skutečnosti jsou.

Vliv na to mají mít především státní subvence, které jsou v jednotlivých zemích EU rozdílné.

„Elektřinu máme v ČR skutečně nejdražší,“ jsou si svým tvrzením jistí agrárníci a následně je porovnávají s tím, co říká Ministerstvo zemědělství.

„Ministerstvo zemědělství České republiky neustále používá tabulku z Eurostatu, ze které vyplývá, že Česko má až 9. nejdražší elektřinu v EU. Bohužel v této statistice nejsou zohledněny veškeré státní subvence pro firmy v jednotlivých evropských státech,“ poukazuje AK ČR na nedostaek ve statistice zveřejňované ministerstvem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Omluvou Nohavicovi za vypnutí hymny průšvih ČT nekončí

13:51 Omluvou Nohavicovi za vypnutí hymny průšvih ČT nekončí

V sobotu měli Ostravané možnost slyšet Jaromíra Nohavicu zazpívat českou hymnu na mistrovství světa …