Ještě pár hodin před zatčením: Nevídané záběry z letadla, kterým Navalnyj cestoval do Ruska

24.01.2021 11:56

„Trapná šaškárna,“ právník Pavel Hasenkopf se vysmál zatčení ruského opozičního politika Alexeje Navalného krátce poté, co přiletěl do Moskvy. Čelí obvinění, že „systematicky porušoval“ režim podmíněného trestu, který mu byl dříve uložen za údajnou zpronevěru. Hasenkopf na sociální síti vyjádřil přesvědčení, že Navalnyj chtěl být zatčen, aby mohl hrát „chudinku“.

Ještě pár hodin před zatčením: Nevídané záběry z letadla, kterým Navalnyj cestoval do Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyjádření podpory Alexeji Navalnému a nesouhlasu s jeho zadržením. Protest byl namířen také proti současnému prezidentovi Ruska Vladimiru Putinovi
reklama

ParlamentníListy.cz ovšem našly také jiný pohled na věc. Mediální zájem o osobu 44letého aktivisty během jeho cesty do vlasti.

O tom, že mu hrozí po návratu do Ruska bezprostřední zatčení, informovala ruská vězeňská služba (FSIN) ve čtvrtek. Důvodem má být, že Navalnyj se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru, který si odpykával.

Jak řekli, tak se stalo. Alexej Navalnyj byl zadržen na letišti, následovaly masivní protesty. Na jeho podporu se staví lidé po celém světě. PL našly videa a fotografie z Itálie, z Francie nebo z amerického San Francisca. Obvykle se jednalo o několik desítek jedinců s podomácku vyrobenými transparenty. Nejčastější heslo na nich? Svobodu pro Navalného.

Na sociálních sítích je ovšem i záznam jeho cesty v letadle. Jakmile nastoupil na palubu, sesypaly se na něho doslova desítky přítomných novinářů, kterým stručně odpovídal. Záběry provází i krátký potlesk přítomných.

Po přistání Navalnyj stihl dát přímo na moskevském letišti rychlý rozhovor. „Jsem šťastný, že jsem přiletěl, je to můj nejlepší den za posledních pět měsíců. Tady je můj domov. Nemám strach, vím, že mám pravdu a že věci, za které jsem stíhán, jsou vykonstruované,“ citoval politika a blogera portál Meduza.io.

Kromě samotného Navalného bylo v Moskvě na letišti Vnukovo v souvislosti s jeho příletem zatčeno 58 osob, uvedl nevládní portál OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků.

Záběry z paluby (zdroj: Twitter.com):

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

16:58 Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

Když premiér Andrej Babiš dorazil do vysílání CNN Prima News, by ostříhán velmi na krátko, takřka do…