Ještě teď se klepu. Paní Milada popsala svůj otřesný zážitek s exekutory. „Vyvrtáme zámek, votevři, víme, že seš doma!"

13.08.2020 15:12

Na ParlamentníListy.cz se obrátilo několik čtenářů, kteří popsali své zkušenosti s českými exekutory. Vzhledem k tomu, že jde o stále aktivní případy, nesmí naše redakce prozradit identitu ani jedné ze stran. Živé zkušenosti ovšem zůstávají. A vzhledem k jejich šíři zjevně i zůstanou.

Ještě teď se klepu. Paní Milada popsala svůj otřesný zážitek s exekutory. „Vyvrtáme zámek, votevři, víme, že seš doma!"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exekuce movitých věcí
reklama

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 33592 lidí
Podle některých zpráv v roce 2016 a 2017 měl typický dlužník v průměru 5,3 exekuce. Do loňska se průměrný počet zvedl zhruba na 5,8. Průměrná vymáhaná jistina na jednoho dlužníka, tedy částka bez úroků, penále a dalších poplatků, činila letos v únoru 371.880 korun. Za poslední rok vzrostla o 10.803 korun.

Jednou z mnoha, kdo se do dluhové pasti dostal, byla také paní Milada z pražského Žižkova. Jde o starší ženu, zhruba před odchodem do důchodu. Co konkrétně se jí stalo? Odpověděla sama.

„Půjčovala jsem si peníze, protože mi to, co jsem vydělávala, na život nestačilo. Nyní vím, že jsem byla velmi naivní, hloupá, neznala jsem přesné podmínky," uvádí pro ParlamentníListy.cz.

Za svůj největší omyl ovšem nepovažuje dluh, ze kterého se prakticky nemůže dostat, ale svoji uzavřenost. Nikomu se totiž s narůstajícími problémy nesvěřila.

„Ne, neřekla jsem to synovi, ani nikomu dalšímu z rodiny. On zprvu nebyl ani důvod, protože jsem si myslela, že když budu pravidelně odkládat ze mzdy, bude to dobré. Jenomže já pořád splácela, ale nešlo ani tak o dlužnou sumu, jako spíše o její úroky." A ty rostly a rostly.

Nakonec došlo - slovy paní Milady- na nejhorší.

„Začala jsem komunikovat s exekutory. Začaly mi chodit dopisy, částky, apely, prostě bych to nazvala buzerací," uvádí dále už celkem expresivně. I proto bude dobré se zastavit. Exekutoři sice mohou působit v mnoha případech zle, nelidsky, nepřístupně, ale podstata problému je jinde. Co se paní Milady týká, ona zkrátka přestala platit.

„Neměla jsem na to, ano, nekomunikovala jsem s nimi. Jak jsem už řekla, byla jsem hloupá, neznala jsem přesné podmínky, nevyznala jsem se v tom. A když už jsem se tím zabývat začala, bylo příliš pozdě," pokračuje ve výčtu svého dosavadního exekutorského pořízení.

Dopisy, které prý začaly od těchto "vymahačů" chodit, byly striktní a působily prý až vyděračsky. „Dokonce jsem si tam přečetla, že pokud neotevře dveře bytu, přičemž oni přesně věděli, kdy jsem doma, kdy chodím na nákupy a podobně, tak mi napsali, že s pomocí policie ty dveře odvrtají a dostanou se dovnitř a vezmou si, co budou potřebovat," popisuje dále.

A závěr?

„Vím, že jsem udělala chybu, hned několik, ale ve finále si podobné jednání moc neumím vysvětlit, takto zle by se přeci vůči lidem neměl chovat nikdo. Musí vědět, že jsem ve svém životě nepáchala žádnou nekalou činnost, jsem zaměstnaná, berou si z platu, co potřebují, tak nevím, proč mi ještě vyhrožují takto mafiánsky," uzavírá.

Fotogalerie: - Den s exekutorem

Strávili jsme den s exekutorem
Nástěnka dražeb zabavených věcí na exekutorském úř...
Máme soudní příkaz. Dluh se z tisícovky za nezapla...
Poslední výzva na zaplacení jinak přijdeme zabavov...
Takhle vypadají exekuční polepky
Tady se již nedá nic dělat.

A právě v souvislosti s mafií a exekucemi zní nejčastěji návrh hnutí SPD. To dlouhodobě bojuje proti takzvaným exekučním mafiím a prosazuje zestátnění exekutorů a konec lichvy. SPD také navrhuje, aby mohl dlužník platit přednostně jistinu dluhu, a nikoliv nejprve náklady a úroky, jako je tomu v současnosti.

Zmíněný návrh rovněž ruší placení úroků z úroků z prodlení, neboť tyto považuje za zcela nemorální. Do dalšího čtení ve Sněmovně již prošel návrh na místní příslušnost (teritorialitu) exekutorů, který ukončí byznys s dluhy. SPD taktéž navrhuje zastropování roční procentní sazby nákladů (RPSN) u půjček jako nástroj pro boj s lichvou. Právě lichvářské praktiky jsou přitom prvním krokem, jak se dostat do dluhové pasti. Zastropování RPSN navíc platí ve většině zemí EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

18:41 Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) natočil další „Čau lidi“. Ze všech sil propagoval aplikaci e-roušk…