Jídlo, zájezdy, plyn... Podívejte se, co vše zdraží kvůli národní bance

14.11.2013 7:54

Podle deníku Právo můžeme očekávat zvýšení cen, a to v důsledku intervence České národní banky s cílem devalvovat uměle korunu na kurz 27 Kč za euro. Již nyní zdražují některé druhy elektroniky a poté, co dojdou obchodníkům zásoby, dojde i na další druhy zboží. Porostou ceny některých potravin i ceny zájezdů.

Jídlo, zájezdy, plyn... Podívejte se, co vše zdraží kvůli národní bance
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jak bude vypadat společná evropská měna v roce 2012? Ilustrační foto

Předpokládá se, že zdraží i elektronika a bílé zboží. Ceny v některých případech prý rostou už nyní, kdy se ještě do nákupů zboží obchodníky slabá koruna nepromítla. „Někteří obchodníci začali zdražovat dokonce dříve, než nastaly reálné dopady do cen. Týká se to hlavně bílé techniky,“ řekl Právu analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Hatlapatka mluví o zdražení zboží z dovozu a pohonných hmot. „Je nasnadě, že jde o věci, které se dovážejí. Na ceny pohonných hmot má zásadní vliv kurz koruny vůči americkému dolaru. Pokud bychom započítali jen oslabení koruny, jednalo by se o 50 až 80 haléřů za litr. Jen díky poklesu cen benzínu na trzích v Rotterdamu by zdražení mohlo být nižší,“ řekl Právu Hatlapatka.

Zdraží i domácí potraviny

Prezidenta Agrární komory Jana Veleba upozornil, že z dovozu dnes pochází například více než polovina tuzemské spotřeby vepřového masa, takřka 50 procent sýrů, zhruba pětina drůbežího masa a brambor.

Veleba dále v Právu objasnil důvody zdražení tuzemských potravin, protože podraží základní vstup zemědělců, nafta do jejich strojů. „Zdraží to i krmiva, protože se neobejdeme u krmných směsí pro hospodářská zvířata bez sóji,“ poznamenal Veleba. Nárůst cen vstupů podle něj oslabí ekonomiku celého zemědělského odvětví.

Ceny potravin v obchodech prý budou závislé na rozhodnutích obchodních řetězců. Konkurence je velká. „V důsledku silné konkurence a možnosti nahrazení zahraničního zboží domácími alternativami by k růstu cen dojít nemuselo,“ uvedl pro Právo analytik. Zachování řetězců nelze jednoznačně předvídat.

Zdraží dovolená i plyn

„Dovoz zemního plynu se bude v důsledku pohybu kurzu koruny vůči světovým měnám prodražovat. Nelze vyloučit, že v řádu několika měsíců dojde k růstu cen pro koncové zákazníky,“ řekl Právu mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský.

Nejvíce prý pocítí lidé změnu kurzu na dovolených v zahraničí. „Každý, kdo pojede do zahraničí, bude mít vše dražší než doposud. Lidé zaplatí více i u cestovních kanceláří, pokud tyto nebyly zajištěny proti výkyvům kurzů. Projeví se to už u zimních zájezdů,“ dodal Hatlapatka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

7:32 StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

Může za vyřazení Nory Fridrichové ze StarDance špatný výkon, nebo spiknutí fanoušků Ortelu? Moderáto…