Jiří Pehe se vysmál komunistům. Babiš přebírá jejich voliče a pak s jejich mandátem podporuje EU a NATO

05.04.2018 10:34

Politolog Jiří Pehe má za to, že sklapla past. Past trestně stíhaného premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) připravená na komunisty. Nemusí to prý dlouho trvat a komunisté zmizí z české politické mapy.

Jiří Pehe se vysmál komunistům. Babiš přebírá jejich voliče a pak s jejich mandátem podporuje EU a NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Možná to nebude trvat dlouho a komunisté zmizí z české politické mapy. Předsedu ÚV KSČM Vojtěcha Filipa varoval politolog Jiří Pehe v komentáři pro Český rozhlas.  

V roce 1990 čeští politici věřili, že komunisté vymřou. A pokud nevymřou, jejich ideje se ukážou být natolik nerealistické, že jim veřejnost přestane věnovat pozornost. Demokratické strany dávaly najevo, že se s komunisty nemluví, a čekaly, až KSČM konečně oslabí. Ale nic takového se nestalo.

Podle politologa Jiřího Peheho bude teď o to zajímavější sledovat, zda komunisty z mapy vymaže bývalý komunista Andrej Babiš. Tomu prý KSČM v podstatě vlezla do pasti. Demokratické strany daly po podzimních volbách 2017 najevo, že s trestně stíhaným premiérem v demisi nechtějí mít nic společného, a komunisté vycítili příležitost poprvé se podílet na moci na vládní úrovni. Od prosince tak dávali najevo, že jsou ochotní Babišovu vádu podpořit. I navzdora tomu, že jim Babiš fakticky odlákal nemalé množství voličů.

Babiš si je však vědom toho, že spolupráce s komunisty a případně i s SPD Tomia Okamury ho u zahraničních partnerů nestaví do dobrého světla. Aby svou pozici přece je trochu vylepšil, v kauzách Sergeje Skripala a Jevgenije Nikulina se jasně postavil proti Rusku po bok NATO a EU. A to se komunistům ani trochu nelíbí. Jiří Pehe má však za to, že KSČM  teď nemá moc prostoru k manévrování.

„Pokud by se KSČM nakonec odhodlala k radikálnímu gestu a Babišovu vstřícnost k USA, NATO a Evropské unii chtěla potrestat stažením podpory pro vládu, nedá se zaručit, že se k ní její voliči vrátí. Ba je dokonce možné, že v případných předčasných volbách strana ještě více ztratí a bude bojovat o holé parlamentní přežití, protože Babišova štědrost vůči důchodcům, kteří tvoří většinu komunistického členstva i elektorátu, může nakonec hrát ve volbách větší roli než ideologická dogmata,“ napsal Pehe.

„KSČM je tedy v dokonalé pasti. Pokud bude pokračovat v podpoře Babiše, bude stále zřejmější, jak moc jde vůdcům strany především o to, aby si při pokračujícím úpadku strany zajistili nějaké prebendy,“ uzavřel politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

20:43 Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zavítal do internetové televize XTV. Zpovídala ho tu bývalá česká europo…