Jiřina Šiklová: Zeman chlastá a má poškozený mozek. A český národ...

30.12.2015 8:54

Češi stále přemýšlejí stejně jako za komunistů. Hledají univerzální viníky, jako jsou Spojené státy nebo „světové židovstvo“. Kromě toho je ovládá nechuť dělit se s utečenci o sociální systém, který považujeme za svůj vlastní nárok. Takto tvrdě na adresu národa promlouvá socioložka Jiřina Šiklová v rozhovoru, který sice byl pořízen na konci listopadu, v reakci na současné dění jej však odpůrci prezidenta znovu šíří na sociálních sítích.

Jiřina Šiklová: Zeman chlastá a má poškozený mozek. A český národ...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiřina Šiklová

„Lidem chybí vzdělání, nejsou schopni uvažovat. Stále a stále přemýšlejí stejně jako za komunistů: Kdo za to může? Třídní nepřítel. Buržoazie. Židi, Amerika, islám,“ vysvětluje. Přitom když se prý lidí zeptá, co je islám, většinou nevědí a náboženství jedné a půl miliardy lidí zúží na několik teroristů. Každé takové zobecnění je přitom velmi nebezpečné, protože vede k radikalizaci.

Celý rozhovor ZDE

Tyto názory podporuje i prezident republiky, což Jiřinu Šiklovou vůbec nepřekvapuje. „Miloš Zeman je případ člověka, který je diabetik a ještě k tomu chlastá. To je velice špatná prognóza, výraz těžkého poškození mozku,“ domnívá se socioložka. V současné atmosféře podle ní prezident zásadně přispívá k radikalizaci společnosti. Třeba Martin Konvička nebo Adam B. Bartoš by prý před takovými třemi roky byli jen pro smích, ale teď je lidé berou vážně.

Evropě prý v současnosti spíše než nějaké vojenské útoky hrozí narušování jejích principiálních hodnot. „Pokud tedy vůbec víme, jaké to jsou,“ dodává v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Evropané se například nereprodukují; podle socioložky proto, že se jim žije příliš dobře. Poprvé v existenci Evropy neodjíždějí lidé do světa šířit její hodnoty, ale naopak se lidé snaží dostat sem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

13:03 V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

„Naši obyvatelé jsou zvyklí na výcviky různých armád.“ ParlamentníListy.cz oslovily obce, které sous…