Jiřina Šiklová: Zeman chlastá a má poškozený mozek. A český národ...

30.12.2015 8:54

Češi stále přemýšlejí stejně jako za komunistů. Hledají univerzální viníky, jako jsou Spojené státy nebo „světové židovstvo“. Kromě toho je ovládá nechuť dělit se s utečenci o sociální systém, který považujeme za svůj vlastní nárok. Takto tvrdě na adresu národa promlouvá socioložka Jiřina Šiklová v rozhovoru, který sice byl pořízen na konci listopadu, v reakci na současné dění jej však odpůrci prezidenta znovu šíří na sociálních sítích.

Jiřina Šiklová: Zeman chlastá a má poškozený mozek. A český národ...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiřina Šiklová

„Lidem chybí vzdělání, nejsou schopni uvažovat. Stále a stále přemýšlejí stejně jako za komunistů: Kdo za to může? Třídní nepřítel. Buržoazie. Židi, Amerika, islám,“ vysvětluje. Přitom když se prý lidí zeptá, co je islám, většinou nevědí a náboženství jedné a půl miliardy lidí zúží na několik teroristů. Každé takové zobecnění je přitom velmi nebezpečné, protože vede k radikalizaci.

Celý rozhovor ZDE

Tyto názory podporuje i prezident republiky, což Jiřinu Šiklovou vůbec nepřekvapuje. „Miloš Zeman je případ člověka, který je diabetik a ještě k tomu chlastá. To je velice špatná prognóza, výraz těžkého poškození mozku,“ domnívá se socioložka. V současné atmosféře podle ní prezident zásadně přispívá k radikalizaci společnosti. Třeba Martin Konvička nebo Adam B. Bartoš by prý před takovými třemi roky byli jen pro smích, ale teď je lidé berou vážně.

Evropě prý v současnosti spíše než nějaké vojenské útoky hrozí narušování jejích principiálních hodnot. „Pokud tedy vůbec víme, jaké to jsou,“ dodává v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Evropané se například nereprodukují; podle socioložky proto, že se jim žije příliš dobře. Poprvé v existenci Evropy neodjíždějí lidé do světa šířit její hodnoty, ale naopak se lidé snaží dostat sem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Babiš může za smrt Menzela!" A to Flegr přetáhl. Strašné, co přišlo

12:02 ,,Babiš může za smrt Menzela!" A to Flegr přetáhl. Strašné, co přišlo

Parazitolog Jaroslav Flegr vystavil Babišově vládě účet za 30 tisíc mrtvých v době covidu. A moc pro…