Jiskření mezi odpůrci Hradu: Vymyslete něco lepšího než Kocáb, nebo držte hubu

30.05.2016 8:50

Matematik, sociolog a publicista Jan Spousta se v dnešním vydání Lidových novin zamýšlí nad prezidentskými volbami, které se uskuteční v roce 2018. Podle něj se začíná zbrojit a přetrásají se možní kandidáti. „Mělo by se však nejdřív uvažovat nad charakterem a fungováním těchto voleb,“ dodal Spousta a poukázal na Rakousko.

Jiskření mezi odpůrci Hradu: Vymyslete něco lepšího než Kocáb, nebo držte hubu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Anketa

Muž, který vběhl před americký konvoj a vystrčil na něj holý zadek, ...

hlasovalo: 10571 lidí

Rakušané, jak si všímá Spousta, volí prezidenta přímo již od války. „Dřív to bylo jednoduché. Nastoupili kandidáti obou tamních hlavních stran a voliči rozhodli, kterého upřednostní. Často byli jen dva kandidáti anebo někdo dostal přes padesát procent hned v prvním kole volby, takže na druhé kolo nedošlo. Letošní volby byly úplně jiné – tradiční strany propadly a vyhrál muž, který v prvním kole dostal jen asi pětinu hlasů,“ všímá si Spousta. Šanci v takovýchto volbách dle něj dostávají výrazní kandidáti malých stran, jako například právě náš Miloš Zeman či nově zvolený rakouský prezident Alexander Van der Bellen. 

„Prorážejí také nezávislí podnikatelé schopní si kampaň financovat sami, jako Andrej Kiska na Slovensku nebo Donald Trump v USA. A volby se stávají i méně předvídatelnými. V Česku se před volbami 2013 podle průzkumů zdálo, že ve druhém kole budeme vybírat mezi Milošem Zemanem a Janem Fischerem. A že Fischer se pak stane prezidentem. Až úžasný finiš kampaně Karla Schwarzenberga překvapivě dopomohl k prezidentství Zemanovi,“ myslí si Spousta. Ale právě tato pestrost a nepředvídatelnost podle něj znamená nebezpečí, že se do čela státu dostane extremista nebo demagog. 

„Na druhou stranu mohou šanci dostat i zajímaví kandidáti a roste také angažovanost lidí zdola,“ poukazuje Spousta na iniciativu Kroměřížská výzva, zaštítěnou mimo jiné hudebníkem Michaelem Kocábem, jež chce najít liberálního a prozápadního kandidáta. „Hodlá sestavit peloton možných kandidátů a po celé zemi vybudovat buňky angažovaných občanů, kteří z pelotonu vyberou nejvhodnější osobnost. Tu potom celé hnutí v nadcházejících volbách podpoří. Vznik skupin lidí se zájmem o demokracii, kteří debatují o kandidátech a hledají ty nejlepší, je přínos. Pokud buňky vzniknou a udrží se, mohou prospět místní politice. Ale pochybuji, že mohou uspět v tom, k čemu je svolává Kroměřížská výzva,“ domnívá se Spousta. 

A následoval jeho myšlenkový experiment. „Představme si, co by se stalo, kdyby v roce 2013, když se konaly volby, měl Miloš Zeman ještě politického dvojníka, jistého Milouše Seemanna. Oba by zastávali stejné názory, byli stejně důvěryhodní a zkušení, trousili stejně vtipné bonmoty. A oba by kandidovali na prezidenta republiky. V tom případě by se voliči, jež takový směr politiky oslovuje, rozdělili přibližně napůl. Zeman by dostal v prvním kole 12 procent hlasů a Seemann také. Oba by vypadli a do druhého kola by postoupili Schwarzenberg a Fischer,“ uvedl Spousta. Dokonalé dvojnictví je podle něj nemožné a tříštění hlasů škodí. „Větší počet podobných kandidátů znamená jejich konec,“ sdělil.

„Hlavní myšlenka Kroměřížské výzvy, najít Miloši Zemanovi důstojného vyzyvatele, není špatná. Jen je potřeba použít opačnou metodu. Nechtít k proevropským kandidátům přidat ještě dalšího – bude jich beztak dost. Naopak se pokusit sjednotit co nejvíc proevropských politických stran, hnutí a skupin na společném postupu. Aby Evropanů kandidovalo co nejméně,“ uzavřel matematik.

Ke Kroměřížské výzvě se v minulých dnech vyjádřil také český politik Daniel Kroupa. Jeho slov si na serveru SvobodnéFórum.cz všiml redaktor Bohumil Doležal.

Původní text ZDE.

„Lidé se mě ptají, proč jsem se v Kroměřížské výzvě spojil s notorickými aktivisty já, politický pasivista, který nehodlá kandidovat ani na prezidenta, ani na poslance. Odpověď je prostá. Je to dosud nejlépe promyšlená a připravená iniciativa, která má potenciál změnit politické poměry,“ myslí si Kroupa o vzniku komunikační platformy, jež má za cíl vybrat nejvhodnějšího prezidentského kandidáta. „Možná, že se v průběhu vítězné či prohrané kampaně vynoří noví političtí lídři schopní vytvořit nové politické hnutí či stranu nebo podpořit některou ze stávajících. Takovým rád pomůžu, pokud budou sdílet hodnoty svobodné a demokratické společnosti. Už jsem pro ně napsal manifest!“ dodal také Kroupa. A závěrem si neodpustil jadrný vzkaz pro ty, kterým se Kroměřížská výzva nelíbí. „Vymyslete a vytvořte něco lepšího. Nebo držte hubu!“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…