Jméno, jméno?! Tohle diktujte kadeřníkovi. Odpor, jaký ministra skolí

04.05.2021 12:00

Proti opatřením Ministerstva zdravotnictví, kdy mají kadeřníci a někteří další poskytovatelé služeb zpracovávat osobní údaje, se postavil i Úřad pro ochranu osobních údajů. Advokát Zdeněk Koudelka dokonce vyzval zákazníky holičů, aby uváděli jako své jméno Petr Arenberger a telefonní číslo 608 444 444, což je číslo na tiskovou mluvčí ministerstva. Ženy se mají hlásit jako Monika Arenbergerová.

Jméno, jméno?! Tohle diktujte kadeřníkovi. Odpor, jaký ministra skolí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr zdravotnictví Petr Arenberger

Anketa

Bojíte se onemocnění covid-19? (Ptáme se od 4.5.2021)

22%
78%
hlasovalo: 8386 lidí
„Ministr zdravotnictví Arenberger protiprávně nařídil evidenci zákazníků holičů, kadeřníků a dalších služeb pro potřeby hygieny. Veďme proti této nezákonnosti občanskou neposlušnost,“ řekl Zdeněk Koudelka, ústavní právník z hnutí Trikolóra, kterému se před pár dny podařilo dosáhnout dočasného zrušení vládních opatření mimo jiné zakazující uzavření obchodů
 
Podle Koudelky žádný zákon neopravňuje holiče k vedení evidence lidí pro potřeby státní hygienické správy s cílem, aby jim případně hygiena dala pokuty. „Proti Arenbergerovu opatření se postavil i Úřad pro ochranu osobních údajů. Holiči nemohou vyžadovat prokázání totožnosti svých zákazníků a nemají žádné možnosti k ověření pravdivosti jimi poskytnutých údajů,“ vysvětlil advokát, který došel s originálním návrhem. „Hlasme tedy coby zákazníci holičů své jméno jako Petr Arenberger a telefonní číslo 608 444 444, což je číslo na tiskovou mluvčí ministerstva. Ženy, nechť se hlásí jako Monika Arenbergerová. Bojkotujme a švejkujme Arenbergerovo opatření, které jsem již v den jeho vydání 29. 4. 2021 s podporou hnutí Trikolóra navrhl zrušit Nejvyššímu správnímu soudu,“ dodal Zdeněk Koudelka. 
 
 
Podobně to vidí také pražský advokát a předseda odborné komise hnutí Trikolóra pro právo a spravedlnost Jindřich Rajchl. „Pandemický zákon v žádném případě neposkytuje právní podklad pro to, aby ministerstvo zdravotnictví mohlo uložit poskytovatelům těchto služeb povinnost evidovat údaje o svých klientech. A s ohledem na to, že právní povinnosti lze ukládat pouze na základě zákona, je pak zcela zřejmé, že si pan Arenberger opět trošku zažongloval se zákonem způsobem, který je zcela v rozporu s právem. Bohužel ne poprvé a asi ne naposled,“ uvedl Rajchl, který narážel právě na nedávný výrok Nejvyššího správního soudu. 
 

Anketa

Bojíte se onemocnění covid-19? (Ptáme se od 4.5.2021)

22%
78%
hlasovalo: 8386 lidí
Podle Rajchla by se tak všichni živnostníci měli vzepřít evidenci svých zákazníků. „Pokud někdo přijde a bude prudit, řekněte mu to, co jsem zde napsal, a klidně je nechte zahájit správní řízení. Nemůžou to vyhrát,“ dodal Rajchl. 
 
K občanské neposlušnosti před časem vyzvaly také Podnikatelské odbory, které daly vládě do konce dubna ultimátům, aby sama rozhodla o otevření ekonomiky. „Vláda jednat nechce a dál si trvá na svých nesmyslných nařízeních, která z desítek tisíc podnikatelů udělají agenty shromažďující osobní údaje a zdravotní záznamy svých zákazníků. Tomu říkáme jasné NE! Vyzýváme všechny podnikatele a živnostníky - už nečekejte. V pondělí otevřete, a to bez jakýchkoliv dalších omezení. Pokud nás vláda nerespektuje, my nebudeme respektovat ji,“ uvedl již minulý týden Radomil Bábek, předseda Podnikatelských odborů. 
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …