John McCain dal k lepšímu důležitou informaci o trápení Ruska

22. 12. 2014 11:52

Republikánský senátor John McCain přiznal v rozhovoru pro CNN, že pokles cen ropy způsobila Saúdská Arábie. Západ by měl dle jeho názoru Saúdům poděkovat, protože fakticky zapříčinili pád ruské ekonomiky.

John McCain dal k lepšímu důležitou informaci o trápení Ruska
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt
reklama

Neoficiálně se již delší dobu spekuluje o tom, že nízké ceny ropy nejsou náhoda a má je na svědomí Saúdská Arábie. Nyní to v rozhovoru pro CNN přímo přiznal i republikánský senátor John McCain, který zastává ostře protiruské názory. „Měli bychom poděkovat Saúdské Arábii za to, že umožnila pokles ceny za barel ropy až na úroveň, která negativně ovlivňuje ekonomiku Putinova režimu. Tato skutečnost se na problémech ruské ekonomiky podepsala mnohem více než jakékoli kroky amerického prezidenta Obamy,“ prohlásil McCain.

Účastník války ve Vietnamu, který byl několik let držen v zajetí Vietkongu, se ve věci krize na Ukrajině velmi silně angažuje. Jeho komentáře jsou silně protiruské a McCain patří i mezi zastánce vyzbrojení ukrajinské armády americkými zbraněmi. McCain se ostatně pro majdanskou revoluci nadchl od samého začátku a již v prosinci minulého roku se osobně zúčastnil jedné z mnoha demonstrací, které předcházely pádu Janukovyčova režimu. Na debatě v knihovně amerického Kongresu věnované odkazu Václava Havla se před měsícem McCain kriticky vyjádřil i k údajně proruskému postoji českého prezidenta Miloše Zemana. „Zemanovy výroky jsou skutečně pozoruhodné. Jsem jeho názory velmi znepokojen,“ uvedl McCain.

Zdá se tedy, že Saudská Arábie se opět prostřednictvím ropy snaží ovlivňovat dějiny. Pokles ropy v polovině osmdesátých let minulého století totiž podle mnoha expertů zapříčinil pozdější rozpad Sovětského svazu. Saúdská Arábie tehdy prudce zvýšila produkci ropy a Sovětský svaz tak za pouhý rok přišel o dvacet miliard dolarů. Vůdce SSSR Michail Gorbačov tak byl dle mnoha odborníků nucen přikročit ke smířlivějšímu postoji vůči Západu, protože si potřeboval otevřít prostor pro získání finančních prostředků. I v důsledku toho se Gorbačov setkal  se svým americkým protějškem Ronaldem Reaganem, se kterým nakonec v roce 1987 podepsal přelomovou smlouvu o likvidaci raket středního doletu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak pozor. Rychetský prý chystá zásadní zásah do voleb. Něco jako v roce 2009

20:40 Tak pozor. Rychetský prý chystá zásadní zásah do voleb. Něco jako v roce 2009

Do podzimních sněmovních voleb zbývá více než osm měsíců a do té doby může přijít nejedno překvapení…