Jourová v ČT: Smlouva TTIP může Evropě spíše pomoci. Výhody převyšují rizika

19.12.2014 21:11

Eurokomisařka Věra Jourová usedla pár týdnů po svém zvolení do funkce do křesla hosta pátečního Hyde parku České televize. Líbí se jí jako eurokomisařce pro spravedlnost, obhajobu práv spotřebitelů i rovnost žen a mužů? V Evropské komisi prý panuje větší klid než v české vládě. Vysvětlovala také, proč bojuje za kvóty prosazující rovnost žen a mužů. Své řekla také o evropském prokurátorovi, který by měl stíhat zneužívání evropských peněz. A nevyhnula se ani odpovědím v oblasti ukrajinské krize.

Jourová v ČT: Smlouva TTIP může Evropě spíše pomoci. Výhody převyšují rizika
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová
reklama

"Řekla bych, že v EK je to klidnější, v české vládě to víc jiskřilo," podotkla na úvod eurokomisařka. A pak promluvila o kvótách. Evropská komise počítá s tím, že znalosti a odbornost bude i nadále klíčovými faktory. Ženy tady jdou do naprosto rovné soutěže s muži a v první řadě jde o kvalifikaci," zdůraznila. Pokud to bude na Jourové, tak bude dbát na to, aby neprosazovala nějakou tupou rovnost před individualitou.

Kvóty pro ženy a rozkrádání evropských dotací

"Já jsem se s tím sžívala složitě a hodně jsem si kolem toho nastudovala. Můj koncept je tento: Ženy mohou být stejně schopné jako muži a stejně odpovědné, ale měly by dostat prostor, aby se mohly uplatnit."

Až bude přesvědčovat své "mateřské ANO", aby kývlo na kvóty pro ženy, sama uznala, že to bude mít těžké, protože pan Babiš zastává názor, že schopné ženy se dostávají do klíčových pozic i bez kvót.  

A pak se téma změnilo, Jourová se rozpovídala o instituci evropského prokurátora pro oblast korupce. Komisařka věří, že tato instituce může pomoci a to právě v oblasti zneužívání peněz z EU, pro kterou bude tento prokurátor určen. Ten případ vyšetří a zjištěné skutečnosti následně předloží národní justici k souzení. Evropská unie má povinnost sledovat, jak se nakládá s dotacemi, které plynou do jednotlivých zemí. Zneužívání evropských dotací musí evropskému daňovému poplatníkovi hodně vadit. "Já kdybych žila v zemi, která je čistým plátcem do EU a věděla bych, že se v zemi, která je čistým příjemcem, odehrává dotační korupce, tak by mi to asi hodně vadilo," poznamenala Jourová.  

Jeden z dotazů se týkal také volného pohybu osob po EU. Podle Jourové je v souvislosti s vlnou imigrace třeba bránit zneužívání tohoto systému, ale rozhodně by nebylo správné omezovat systém samotný. "Všichni zastáváme názor, že je nepřípustné zahrávat si s principem volného pohybu osob," řekla jasně Jourová. Vymezila se tak proti nápadům britského premiéra Davida Camerona, který po jistých omezeních volného pohybu osob volá.

Dohoda s USA

Diváci se ptali také na to, zda se zlepšila znalost Jourové v případě problému vyjednávání obchodní dohody s USA. Sama tuto oblast vnímá jako nejsložitější ve svém portfoliu. Spor se vede především o ochranu dat. Zatímco v USA se dbá spíše na národní bezpečnost, Evropa lpí spíše na ochraně soukromí. Zatím se tato dvě stanoviska nijak nesblížila.

Se smlouvou o Transatlantickém partnerství pro obchod a investice (TTIP) se prý potýká právě z pohledu ochrany dat. Z toho, jak ale sleduje jiná jednání, si myslí, že může EU ekonomicky pomoci. Výhody podle jejího názoru převyšují nad riziky.

Bude muset být jasně vyjednána i oblast obchodování s potravinami, kde má EU vysoké standardy ochrany spotřebitele např. u geneticky upravených potravin. Na evropských vyjednavačích podle Jourové je, aby tyto vysoké standardy udrželi.

Junckerův investiční balíček

Eurokomisařka před kamerami obhajovala i Junckerův investiční balíček. Vnímá ho jako novodobý Marshallův plán, EU se totiž podle ní musí vypořádat s tím, že byla dlouhodobě podinvestovaná. EU musí řešit především otázku nezaměstnanosti. Nejpalčivější z tohoto hlediska je nezaměstnanost mladých lidí.

Obratem ale vyslovila obavu, zda bude Česko schopné z tohoto balíčku profitovat. Nejsme prý zkrátka na špici v tvoření investičních projektů. Na špici jsou Němci nebo Poláci. Podle eurokomisařky to má souvislost s tím, že tyto země jsou schopny plánovat na desetiletí, což se v Česku právě nedaří.

Ukrajina

Ve vysílání došlo i na téma Ukrajina. Jako eurokomisařka pro justici je prý této zemi připravena pomoci s reformou této oblasti. V EU se totiž ozývají hlasy, aby současná ukrajinská justice nenapáchala obrovské škody např. nějakými čistkami. V obecné rovině poznamenala, že některá ze středoevropských zemí by mohla pomoci vyřešit konflikt na Ukrajině, protože Česko, Slovensko nebo Polsko znají historii země a jejich obyvatel rozhodně víc než třeba Lucemburčané.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

12:24 Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

S Ondřejem Hejmou si tentokrát o kauzách povídal v XTV Petr Vojnar. Hejma si z rostoucích statistik …