Jourová vysvětlovala, proč je řešením krize EU ještě větší centralizace: Když se dostaneš do smyku, přidej plyn, učili mě v autoškole

02.03.2017 17:43

Moderátor Jan Moláček zpovídal ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu českou členku Evropské komise Věru Jourovou. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil v Bílé knize EU celkem pět variant dalšího vývoje EU. Jourová prozradila, co si o nich myslí.

Jourová vysvětlovala, proč je řešením krize EU ještě větší centralizace: Když se dostaneš do smyku, přidej plyn, učili mě v autoškole
Foto: TV Prima
Popisek: Věra Jourová hostem Partie na TV Prima

„My si myslíme, že je potřeba se znovu dohodnout v rámci sedmadvacítky, tedy už bez Británie, jak dál. Není tam žádná možnost bez EU,“ pochvalovala si dáma na úvod. Návrhů je ovšem hned pět. Evropští politici jsou si prý vědomi toho, že EU se musí nějak proměnit. „Finanční krize, uprchlická krize a Brexit, to jsou všechno budíčky pro nás... My vážíme, co regulovat. Smetli jsme ze stolu asi 100 návrhů předchozí Evropské komise. Evropa je přeregulovaná,“ myslí si eurokomisařka.

Jednou z pěti variant je také hlubší integrace EU, její faktická federalizace. „My jsme tam tu variantu dali, protože i můj učitel autoškoly říkal: když se dostaneš do smyku, přidej plyn,“ podotkla dáma. Další možností je pokračování ve fungování EU, jak ji známe dnes. Třetí variantu představuje vícerychlostní Evropa. Toto je jistě lákavá varianta, ale Jourová varovala před tím, abychom touto cestou nepřišli o výhody Schengenu. Čtvrtou možnost lze popsat jako užší spolupráce v úzce vymezeném okruhu na téma, např. v otázce bezpečnosti. Jako poslední je na stole možnost, že se EU změní v pouhou zónu volného obchodu, která by mohla znamenat i konec EU v politickém smyslu slova.

Jasně také vysvětlila, proč bylo představeno hned pět návrhů, a ne pouze jeden, za který by následně Brusel horoval. „Ta doba, kdy někdo něco diskutuje a ostatní jen naskočí na loď, je pryč a já jsem ráda, že jsem členkou Evropské komise, která to změnila,“ zaznělo z úst Jourové.    

O všech těchto návrzích se bude debatovat přibližně za měsíc v Římě. Eurokomisařka apelovala na politiky, aby vážně zvážili zapojení Česka do „tvrdého jádra“ EU. „Měli bychom si velmi zvážit tu variantu, že budeme v tom nejužším jádru a nenecháme se odstředit, nebudeme stát někde na okraji,“ přála by si česká eurokomisařka.

V závěru pořadu prozradila, že se jako eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů chce podívat na kvalitu potravin a hodlá tlačit na zlepšení kvality potravin. „Ale já nemám nějakou kompetenci, abych mohla zahájit nějaké řízení. Já jsem si o tuto kompetenci řekla,“ prozradila Jourová mimochodem, „ale členské státy mi vzkázaly, že se mám stáhnout, že si to chtějí řešit samy. To je jen ukázka toho, že se po Evropské komisi chce, aby zasahovala, ale zároveň jí k tomu nikdo nechce dát kompetence,“ posteskla si politička.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…