Jste „obchoďák" nebo sekretářka? Pak máte prý největší šanci získat práci

01.02.2014 19:45

Obchodní zástupci a administrativní pracovníci. O tyto profese měly české společnosti v loňském roce největší zájem. Informoval o tom server Týden.cz. Ilustruje to příběhem otce pětiletého syna, který jako obchodní zástupce nastoupil do služeb jednoho z mobilních operátorů po půlroce, kdy byl jako nezaměstnaný evidován na úřadu práce.

Jste „obchoďák" nebo sekretářka? Pak máte prý největší šanci získat práci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce
reklama

Týden.cz pak cituje analytika portálu, který se zprostředkováním zaměstnání zabývá, podle něhož na místa obchodních zástupců v loňském roce vystavily firmy poptávku na 8435 těchto pozic.

Velký zájem měly firmy i o administrativní pracovníky, programátory nebo projektové manažery. Nejméně žádaní naopak byli například archiváři, tanečníci nebo rekvizitáři.

Vzhledem k rostoucí nezaměstnanosti schválila ještě Rusnokova vláda, že investoři, kteří budou chtít zřídit pracovní místa v oblastech s vysokou nezaměstnanosti, by měli od státu dostat čtyřikrát vyšší podporu než teď.

Místo dosavadních 50.000 korun by měli od února na jednoho pracovníka získat od úřadu práce 200.000 korun. Podmínkou je, že post vydrží aspoň pět let. Nařízení o zvýšení příspěvku schválila začátkem letošního ledna Rusnokova vláda v demisi. Vyšší podporou chce řešit krizovou situaci v Moravskoslezském kraji.

Podpory mají přilákat investory do oblastí s nezaměstnaností o polovinu vyšší, než je celorepublikový průměr. Ten v listopadu činil 7,7 procenta. Podle údajů resortu práce za druhé loňské pololetí by tak příspěvky měly směřovat do šesti okresů. Nová výroba, technologická centra či centra strategických služeb by mohla buď vzniknout, nebo se rozšířit v Moravskoslezském kraji v okresech Bruntál a Karviná, v Ústeckém kraji v okresech Most, Chomutov a Ústí nad Labem a v Olomouckém kraji v okrese Jeseník.

Aktivní politika zaměstnanosti je pro stát výhodnější

Ministerstvo financí se čtyřnásobným růstem příspěvku nesouhlasilo, chtělo ho zvednout na 100.000 korun. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je v regionech s vysokou nezaměstnaností ale třeba nabízet atraktivnější investiční pobídky. „Aktivní politika zaměstnanosti, která motivuje k vytváření nových pracovních míst, je pro stát výhodnější než proplácení dávek nezaměstnaným," zdůvodnilo svůj návrh Ministerstvo práce a sociálních věcí. Úpravu navrhlo po jednání skupiny, která se zabývala situací v Moravskoslezském kraji, kde by se mohly zavírat doly.

Do podpor na vznik pracovních míst by letos mohlo jít 300 milionů korun, příští rok 400 milionů a v roce 2016 200 milionů korun.

Ministerstvo práce to odhaduje podle dosavadního zájmu investorů a jejich očekávaného chování. Na financování má resort dost peněz, které se dosud nevyužívaly, uvedli autoři návrhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…