Jste placen z USA. Drulák v TV rozkrýval Pavla i mnohem víc

31.01.2023 8:00 | Ze sítí

Na CNN Prima News komentovali Pavlův telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu politolog Petr Boháček a diplomat Petr Drulák. Drulák mínil, že ČR by s Tchaj-wanem měla udržovat ekonomické vztahy, ale měla by se držet politiky jedné Číny. Boháček namítal, že pokud chce východní Evropa pomoc od Američanů s Ruskem, musí jim pomáhat v oblasti Indopacifiku. A pak se diskuse stočila k Ukrajině a mírové iniciativě. Došlo na vážná obvinění.

Jste placen z USA. Drulák v TV rozkrýval Pavla i mnohem víc
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Diplomat a bývalý velvyslanec Petr Drulák

Jedním z prvních aktů zvoleného prezidenta Petra Pavla byl telefonát tchajwanské prezidentce. Pavel jí poděkoval a ujistil ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství. Což se Číně z pochopitelných důvodů nelíbí. „Čínské ministerstvo zahraničí telefonicky kontaktovalo naše kolegy ze zastupitelského úřadu v Pekingu. Čínská strana vyjádřila znepokojení nad mediálními informacemi o připravovaném telefonátu zvoleného prezidenta s tchajwanskou prezidentkou,“ uvedla pro iDnes mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

Politolog Petr Boháček k tomu na CNN Prima News doplnil, že to není jen telefonát s tchajwanskou prezidentkou, ale i s Volodymyrem Zelenským a Andrzejem Dudou. Z toho soudí, že Pavel ctí zahraniční politiku české vlády, na rozdíl od Miloše Zemana. „Což nám bude dávat mnohem větší váhu, mnohem větší výtlak na mezinárodním poli, protože ta pozice prezidenta samozřejmě má nějakou váhu,“ zhodnotil.

A osobnostně? „Já si troufám tvrdit, že od doby Václava Havla jsme neměli větší a silnější osobnost v tom evropském a mezinárodním kontextu na pozici prezidenta republiky. A Petr Pavel takovou osobností je. Pokud máme takto významného respektovaného reprezentanta, tak to pro Českou republiku bude veliká změna,“ dodal.

Diplomat a bývalý velvyslanec Petr Drulák uznává, že Tchaj-wan je pro ČR důležitý obchodní partner a udržování obchodních vztahů je důležité. Ale dodal, že vztahy na prezidentské úrovni jsou problematické, protože Česká republika neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát v rámci politiky jedné Číny.

„Pokud se nastupující prezident snaží tuto politiku nějakým způsobem měnit, tak můžeme očekávat další komplikace v česko-čínských vztazích a ptát se, kde je vlastně český zájem. Já tam vidím jednoznačný americký zájem. Protože Amerika se snaží v posledních letech rozehrávat Tchaj-wan proti Číně. A český zájem je někde úplně jinde, ten je v udržování dobrých ekonomických vztahů jak s Tchaj-wanem, tak s Čínou. A těmito kroky se to bude pouze komplikovat,“ usuzuje Petr Drulák.

Boháček nesouhlasil, dle něho je Čína na jedné barikádě s Ruskem, je asertivnější, takže čeští partneři v regionu jako Jižní Korea nebo Japonsko se musí starat o svou bezpečnost. Takže se prý na Čínu skrz Tchaj-wan musíme „dívat jinak“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kde je pravda?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJira009 , 31.01.2023 13:37:18
Jediným kritériem pravdivosti každé hypotézy je praxe. Takže. Ruská armáda se dostala asi tak do 100 km od státních hranic. V současné chvíli je konflikt zamrzlý. Do Česka je to opravdu, ale opravdu ještě daleko. Takže nestrašte, Boháčku. Dále, ten konflikt nespadl z nebe, ale je zjevně výsledkem agresivní politiky a černobílé diplomacie. Neúspěšné diplomacie. Historie nezačala včera, že? Zdražily se nám pohonné hmoty, plyn, elektřina a následně logicky zřetězeně vše ostatní a zdražování zdaleka není u konce. Hrozí ztráta konkurenceschopnosti českých firem a tím i prosperity české ekonomiky. Prodej Škodovek se v Číně drasticky propadl, v Rusku se přestalo vyrábět vůbec. A není to jen o Škodě Auto. V delším horizontu hrozí nedostatek, případně růst cen surovin. Za celý můj život nebylo riziko jaderného konfliktu tak blízko. Začíná se omezovat svoboda slova. Jestli tohle je politika v zájmu ČR a jejích občanů, tak nevím, co jde potom proti těmto zájmům. A to se nebavíme ještě o tom, jestli je lepší mít Rusko na naší, nebo Čínské straně.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

21:00 Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

Velká konfrontace je blízko. „Ne víc než tři až čtyři měsíce,“ říká v rozhovoru pro švýcarský magazí…