K jednomu stolu zasednou Merkelová, Kurz i Juncker. Co se bude dít?

20.06.2018 14:22 | Zprávy
autor: mp

V Bruselu se v neděli uskuteční neformální schůzka šéfů států a vlád několika členských zemí Evropské unie k migraci a azylové politice. Dnešní informaci agentury APA potvrdila Evropská komise (EK). V prohlášení dodala, že na setkání pozvala „zainteresované“ státy, více ale neupřesnila. Zprávu převzala ČTK.

K jednomu stolu zasednou Merkelová, Kurz i Juncker. Co se bude dít?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Kromě německé kancléřky Angely Merkelové, rakouského kancléře Sebastiana Kurze a předsedy EK Jeana-Clauda Junckera se minisummitu patrně zúčastní také zástupci Francie, Itálie, Španělska, Řecka a Bulharska, uvedly agentury AFP a AP. Česko podle mluvčí vlády Barbory Peterové na schůzce zastoupeno nebude.

Představitelé členských zemí EU se v Bruselu sejdou před summitem všech osmadvaceti států, který se bude konat příští čtvrtek a pátek. Tématem setkání mají být podle agentury APA nelegální migrace, posílení dublinské dohody o odpovědnosti členských států unie za vyřízení žádostí o azyl a evropská pohraniční stráž Frontex.

„Summit patrně svolává státy klíčové ve sporu o trvalou odpovědnost. Je logické, že Rakousko jakožto budoucí předsednická země je pozváno. My budeme mít možnost o těchto tématech mluvit mezi zeměmi V4 a Rakouskem už zítra (ve čtvrtek) v Budapešti. To je naše platforma a pan Kurz je podobně smýšlející, takže lze využít našeho zítřejšího (čtvrtečního) setkání ke koordinaci mezi středoevropskými zeměmi,“ napsala ČTK Peterová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …