K narovnání vztahů s církvemi by mělo dojít, ale spravedlivě, míní Štěch

15.08.2012 9:54

Ve středu má Senát na programu církevní restituce. Před jednáním horní komory vystoupil předseda Senátu Milan Štěch s kritikou vládního zákona. Podle něj by přijetí předlohy způsobilo velké problémy ve veřejných financích i v občanské společnosti. K narovnání vztahů s církvemi by mělo podle ČSSD dojít, mělo by být ale spravedlivé.

K narovnání vztahů s církvemi by mělo dojít, ale spravedlivě, míní Štěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch při rozhovoru

Podle senátora Štěcha se Česká republika v hospodářské oblasti ubírá nezdravým směrem. „Majetkové vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi je velmi vážná předloha. Pokud by byla schválena, způsobí velké problémy ve veřejných financích i v naší občanské společnosti. Nutí nás to k tomu, abychom tento návrh zákona odmítli,“ prohlásil před novináři.

Předseda Senátu připustil, že je potřeba zmírnit křivdy, které církvím způsobil minulý režim. ČSSD proto má vlastní návrh vyrovnání s církvemi.

Zákon o církevních restitucích prolamuje hranici 25. února 1948

S kritikou zákona o církevních restitucích vystoupil také senátor za ČSSD a předseda hospodářského výboru Jan Hajda. Podle něj se církvím přizná ještě větší rozsah majetku, než o který se přihlásily v roce 1919.

Důvodem pro odmítnutí zákona je prý jasné prolomení hranice 25. února 1948. Pokud by český parlament zákon v této podobě schválil, došlo by podle něj „nejen ke znevážení demokratických principů prezidentů Masaryka a Beneše, jejich úsilí o demokratizaci společnosti, ale navíc by se otevřela Pandořina skříňka pro nároky těch, na které se vztahovaly Benešovy dekrety a hranice 25. 2.1948,“ zní z prohlášení předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Senát odmítne zákon o restitucích

Hajda také kritizoval způsob ocenění majetku. „Nehorázně vysokými náhradami cen u půdy, místo 11,- Kč/ha je použito 44,- Kč/ha, obdobně je to i u lesů,“ míní s tím, že dle propočtu expertů jde o nepřiměřené navýšení náhrad o 54 miliard korun.

Senát, kde má převahu ČSSD, odmítne zákon o vyrovnání s církvemi v podobě předložené Poslaneckou sněmovnou také kvůli inflaci, o kterou by se úročily náhrady.

Vláda konečně řeší příjmovou stranu rozpočtů, ale je to kontraproduktivní

Předseda Senátu Štěch se pak znovu ujal slova a pokračoval s kritikou reforem vlády premiéra Petra Nečase (ODS). „Podle mého názoru konečně řeší příjmovou stranu rozpočtů, ale řeší to kontraproduktivně,“ prohlásil.

Vláda podle Štěcha  zastavila veřejné výdaje, zmrazila mzdy, donutila lidi k velmi výrazné změně chování, nebo k tomu, že se po stejných produktech rozhlížejí v zahraničí. Zvýšení DPH poškodí rodinné rozpočty. Tlačí se na to, i když praxe ukazuje, že je to kontraproduktivní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, ta katolická církev to ukradla, to je celý!“ Výbušné vystoupení Janka Ledeckého

8:18 „Ježíšmarjá, ta katolická církev to ukradla, to je celý!“ Výbušné vystoupení Janka Ledeckého

Český zpěvák, skladatel Janek Ledecký, který je otcem olympijské vítězky Ester Ledecké, se v rozhovo…