Kalousek chce ušetřit. Navrhuje DPH 20 procent a zmrazení důchodů

25.02.2012 6:51 | Zprávy
autor: pan

Ministr financí Miroslav Kalousek připravuje další úspory v rozpočtu. Chce jich dosáhnout například zmrazením důchodů na tři roky nebo zvýšení DPH na hodnotu 20 procent. Ekonomičtí ministři budou o jeho návrzích ještě diskutovat.

Kalousek chce ušetřit. Navrhuje DPH 20 procent a zmrazení důchodů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

"Budu navrhovat vázání výdajů ministerstev. Plošné to nebude," ujišťoval Miroslav Kalousek server iDnes.cz. Kromě toho chystá další úsporná opatření, chce totiž ušetřit v letošním roce 23 až 26 miliard korun, o něž by se zvýšil schodek rozpočtu kvůli nízkému ekonomickému růstu.

V návrhu ministerstva financí, který půjde na poradu ekonomických ministrů, jsou zahrnuty další opatření. Bude se totiž řešit i výhled na rok 2014, a tak se budou muset navrhovat ještě větší škrty. V příštím roce chce Kalousek ušetřit 42,4 miliardy korun, v roce 2014 potom 84,4 miliardy.

Kvůli tomu se budou řešit i návrhy na 20procentní DPH, zmrazení důchodů na tři roky nebo zrušení porodného. Nic konkrétního zatím ale nechce ministr potvrdit. "Do porady ekonomických ministrů ze mě nic dalšího nedostanete," uvedl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Dobrý den, mám dotaz, proč je pro vás cesta na summit tak důležitá?

Vždyť ať tam vyjednáte cokoliv, bez souhlasu vlády to bude stejně k ničemu. A proč tak trváte na tom, že musíte být v čele? Já nemám nic proti tomu abyste tam jel, i s tím souhlasím, ale přijde mi, že už to také tlačíte zbytečně až moc na sílu a nevím, zda to je k něčemu a čemu dobré. Jana

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macinka hodil vidle do projektu Fialovy vlády, o němž jste neslyšeli

4:48 Macinka hodil vidle do projektu Fialovy vlády, o němž jste neslyšeli

Česko zaplatilo miliony korun za členství v Bruselském institutu pro geopolitiku (BIG). Spolek podpo…