Kalousek poslal vzkaz Zemanovi, Německu i uprchlíkům. Ti se prý „musejí zouvat“

20.09.2015 20:51

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se rozpovídal v Týdnu v politice na ČT24. Vyčinil Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi za to, že ve společnosti přiživují strach z uprchlíků. Na druhé straně vyčinil i Německu za porušování pravidel a uprchlíkům vzkázal, „že se musejí zouvat“. Došlo ale i na ekonomické otázky. „Když jsem já byl ministrem...,“ pravil Kalousek.

Kalousek poslal vzkaz Zemanovi, Německu i uprchlíkům. Ti se prý „musejí zouvat“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek z TOP 09 zavítal do nedělního Týdne v politice na ČT24 a sám se podivoval nad tím, že jako opoziční politik v hodnocení uprchlické krize souhlasí s vládou. „Vláda může počítat s naší pomocí, my říkáme, že to zvládneme... Byť někteří členové vlády občas říkají strašlivé nesmysly a prezident Zeman straší občany, místo aby je uklidňoval,“ poznamenal Kalousek.

Toto vyvolávání strachu se jeví o to trestuhodnějším, když se podíváme na to, kolik lidí u nás skutečně žádá o azyl. Místo šíření strachu je třeba říci sebevědomý a jasný názor, jenž musí zahrnovat i tezi o tom, že přijmeme takový počet běženců, který zvládneme i začlenit do české společnosti. Kalousek však nechtěl říci nějaké konkrétnější číslo, neboť nemá k dispozici analýzy, do kterých může nahlížet vláda.

Kritiku si prý ale zaslouží i Němci, protože nedodržovali společná pravidla imigrační politiky, udělalo si svoje. „To je třeba kritizovat,“ zdůrazňoval. Pravidla by ovšem měli respektovat i běženci. „Těm musíme říci, že jsou vítáni u nás na návštěvě, ale že také musejí respektovat naše pravidla. To znamená, že když se my zouváme při vstupu do jídelny, tak oni se budou muset zouvat taky,“ naznačil příklad exministr financí.

Když jsem byl ministrem já...

Ve druhé polovině svého vystoupení se vyjadřoval k ekonomickým otázkám. Vládě vyčinil, že přijímá nové úředníky a plošně všem zvyšuje platy. „Když jsem byl ministrem já, tak jsem nastavil trend, že výkonní státní úředníci dostanou přidáno a tzv. chovní odejdou. Doufal jsem, že tato vláda v tom bude pokračovat,“ vyjádřil svůj názor Kalousek. Bohužel v tom nepokračuje a plošně zvyšuje platy všem úředníkům, což je demotivující. Proč by se jedni snažili pracovat víc, když dostanou stejný plat s těmi, kteří pracují méně. A jestliže odboráři tlačí na růst platů i v soukromém sektoru, měli by si uvědomit, že tím mohou ohrozit mnohé firmy.

Následně se rozčílil kvůli elektronické evidenci tržeb. „Neříkejte lidem, že to posílí příjmovou stránku rozpočtu, napřed si, prosím, ověřte fakta a neobelhávejte lidi. Stačí, že je obelhává ministr financí Babiš,“ rýpl si Kalousek do šéfa státní kasy Andreje Babiše (ANO). Elektronická evidence tržeb, to je asi totéž, jako kdyby stát nainstaloval kamery občanům do všech bytů s odůvodněním, že se takto snáze odhalí domácí násilí, které jistě odsuzuje většina lidí. Domácí násilí podle svých slov odsuzuje i Kalousek, ale to ještě není důvod takto narušovat svobodu absolutně všem občanům.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děti 12, 13 let, už by měly brát blokátory puberty, pokud pochybují o genderu. Jako cukrovka, říká aktivistka o lidech „mezi“

7:09 Děti 12, 13 let, už by měly brát blokátory puberty, pokud pochybují o genderu. Jako cukrovka, říká aktivistka o lidech „mezi“

Hostem Standa Show byla Chloé Monette, trans, vegan, eco-marxist, she/her a také zakladatelka webu J…