Kalousek se rozjel v rádiu: Ještě uvidíte, jak bude Schwarzenberg viditelný. A baví mě, jak Babišovy noviny...

30.11.2015 19:11

Nový předseda TOP 09 Miroslav Kalousek byl hostem pořadu Kauza dne na rádiu Impuls, kde pohovořil o svém kandidátském projevu na předsedu TOP 09 a vyjádřil se i k Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi.

Kalousek se rozjel v rádiu: Ještě uvidíte, jak bude Schwarzenberg viditelný. A baví mě, jak Babišovy noviny...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Pro jednoho z nejlepších řečníků v Poslanecké sněmovně údajně nebylo v roce 2009, když stranu spoluzakládal, cílem stát se předsedou, ale jen ukotvit stranu jako jasnou ochránkyni konzervativních proevropských idejí. „Když Karel Schwarzenberg ohlásil, že nebude znovu kandidovat, bylo mojí povinností jako statutárního zástupce ohlásit kandidaturu,“ řekl v pořadu nový předseda TOP 09 s tím, že je to pro něj obrovská odpovědnost. „Budeme se snažit každým dnem zesilovat. Budeme intenzivně komunikovat a bránit se mediálním póvlům,“ dodal a přiznal, že se ráno musel smát tomu, když ráno viděl noviny Andreje Babiše, které všechny hlásaly, že se dal do leva.

„Neudělali jsme ani centimetr úkrok do leva. Jen jsme vytyčili aktuální cíle, kterým je ochrana svobodného prostředí, na němž by se měly podílet všechny demokratické strany společně a najít zde průnik,“ řekl Kalousek dále na rádiu, které shodou okolností nevlastní nikdo jiný než Andrej Babiš. „Když Sparta bude hrát se Slavií, tak nebudou hrát na jednu bránu, ale všichni hráči se budou snažit, aby jim to hřiště nikdo neukradl,“ využil Kalousek sportovní terminologii a vysvětlil, že se média patřící ministrovi financí snaží nazvat to odklonem do leva, aby zakryly jeho varování před oligarchismem a autokracií.

Podle Kalouska nebude čestný předseda strany Karel Schwarzenberg straně chybět. „To se budete ještě divit, jak bude viditelný,“ řekl s mírným úsměvem a přiznal, že expředseda strany povede TOP 09 do krajských voleb jako pražský lídr. „Tedy pokud se Babišovi nepovede zrušit volby,“ neopomněl si opět rýpnout do šéfa hnutí ANO.

Fotogalerie: - Volba Kalouska

Předsedou TOP 09 byl zvolen po odstoupivším Karlu ...
Miroslav Kalousek při svém nominačním projevu na p...
Leoš Heger
Miroslav Kalousek při svém nominačním projevu na p...
Předsedou TOP 09 byl zvolen po odstoupivším Karlu ...
Předsedou TOP 09 byl zvolen po odstoupivším Karlu ...

Fotogalerie: - Celostátní sněm TOP 09

4.celostátní sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg odst...
Miroslav Kalousek
4.celostátní sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg odst...
4.celostátní sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg odst...
Babišovy koblihy?
4.celostátní sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg odst...

Vhodný prezidentský kandidát? Magda Vášáryová

Podle ministra financí Nečasovy vlády čelíme bezprecedentnímu útoku na svobodnou společnost. „Baví mě, jak Babišovy noviny poukazují jen na ČSSD, přitom já jsem jasně mluvil o spolupráci všech demokratických stran, mezi které patří i ČSSD,“ vysvětlil svůj kandidátský proslov a dodal, že je tu souboj idejí a argumentů, který by měl ale probíhat na svobodném hřišti, které je pro něj prostě teď ohrožené. „Nekritizoval jsem Babiše, varoval jsem před babišismem. Není to osobní, varuji před ním, ať už ho bude dělat kdokoli,“ podotkl.

Nový předseda TOP 09 se vyjádřil i k možnému novému prezidentovi, přičemž připustil, že se v jeho straně momentálně nepohybuje vhodný kandidát. „Rádi bychom našli někoho, kdo nás bude reprezentovat v západní zahraniční politice. Nebude se bratříčkovat s autoritářskými zeměmi a nebude nás táhnout na Východ a na Balkán,“ řekl Kalousek, podle něhož je jedno, jestli bude levicový nebo pravicový, ale je důležité, aby byl demokratický a proevropský.

„Dobrý kandidát by byla Magda Vášáryová, která ovšem nemá české občanství. Ale mohli bychom ji vyměnit za Babiše, to by byl dobrý obchod, ale asi se to nepovede,“ pokusil se Kalousek o vtip. Posléze se někdejší předseda KDU-ČSL vyjádřil i k výroku prezidenta Miloše Zemana, který popřál Schwarzenbergovi lehké spočinutí na zámku a zároveň ho označil za neúspěšného politika.

„To se musíte zeptat pana prezidenta. On říká celou dobu mnoho věcí, kterým slušně řečeno nerozumím,“ řekl moderátorce na dotaz, proč je podle Zemana Schwarzenberg neúspěšný. Podle Kalouska ale není pravdivá ani premisa lehkého spočinutí na zámku. To se nestane, byť by se panu prezidentovi líbilo, kdyby pan Schwarzenberg z politiky odešel,“ uvedl Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…