Kancléřka Merkelová dostala plaketu za zásluhy o vysídlence

30.08.2014 14:44

Německý Svaz vyhnanců (BdV) dnes udělil německé kancléřce Angele Merkelové zlatou čestnou plaketu za zásluhy. Ocenil tak její roli při založení nadace Útěk, vyhnání, usmíření a při zavedení památného dne, který bude od příštího roku vždy 20. června připomínat německé poválečné vysídlence.

Kancléřka Merkelová dostala plaketu za zásluhy o vysídlence
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová
reklama

Merkelová při převzetí plakety připomněla německou vinu za vypuknutí druhé světové války i válečné zločiny nacistů. Podle ní by se ale kvůli této německé historické vině nemělo zapomínat na osud 14 milionů Němců, kteří byli po skončení války vysídleni z oblastí Pruska, Slezska a bývalého Československa, kde žili po generace jejich předci a kde se Němci podíleli na vytváření místní kultury. 

Předsedkyně BdV Erika Steinbachová při předávání ocenění zdůraznila, že zavedením památného dne německá vláda ukazuje, že i poválečné vysídlení Němců, stejně jako jakékoli jiné vyhánění, bylo protiprávním činem. Podle ní politici nesmějí dopustit, aby se něco podobného ještě někdy opakovalo. 

BdV je zastřešující organizací německých vysídlenců ze zemí střední a východní Evropy. Stojí mimo jiné za vytvořením nadace Centrum proti vyháněním, která připravuje památník všem obětem nuceného vysídlování ve 20. století. Nadace rovněž každoročně uděluje Cenu Franze Werfela za lidská práva; mezi jejími nositeli je i český režisér David Vondráček. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…