Kancléřka Merkelová nepřijela do Prahy rozložit Visegrádskou čtyřku, ujišťoval v ČT Prouza

26.08.2016 22:57

Státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza přijel do České televize přímo z Varšavy, aby před kamerami popsal, co se dělo na schůzce německé kancléřky Angely Merkelové s premiéry Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, tedy zemí V4. Diváky ujišťoval, že nehrozí rozkol tohoto středoevropského uskupení. I když, za jistých okolností by k tomu prý dojít mohlo. Kdyby...

Kancléřka Merkelová nepřijela do Prahy rozložit Visegrádskou čtyřku, ujišťoval v ČT Prouza
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza
reklama

Zpravodaj ČT Václav Černohorský na úvod Událostí, komentářů prozradil, že končí politické prázdniny, takže jednání mezi státníky běží naplno. Jde přitom o hodně – o budoucnost EU po Brexitu.

„Angela Merkelová nemůže přijet na jednání do Bratislavy s rozhádanou Unií. ... Snaží se proto najít toho nejmenšího společného jmenovatele pro celou EU. Pokud si německý čtenář otevřel noviny včera, dozvěděl se, že Angela Merkelová přijíždí do země, kde je ruský prezident Putin populárnější než Merkelová. Pokud by si čtenář noviny otevřel dnes, tak by se dozvěděl, že se nepodařilo dospět k nějakému průlomu při řešení uprchlické krize,“ prozradil Černohorský.

A co by si přála s EU Merkelová? Podle zpravodaje by to rozhodně nebyla hlubší integrace Unie, ale spíše hlubší spolupráce v oblasti bezpečnosti. Stejně tak by Merkelová odmítla uvolňování rozpočtové politiky, v čemž v minulosti Berlínu vydatně pomáhal Londýn. Volání po hlubší integraci dnes slyšíme spíše z Francie a Itálie.

Zpravodaj České televize v Polsku Josef Pazderka popsal, jaká atmosféra panovala v polském hlavním městě v čase příjezdu nejmocnější dámy Evropy – německé kancléřky Angely Merkelové. Krátce po nástupu nové pravicové vlády Práva a spravedlnosti se zdálo, že Německo je vnímáno spíše jako oponent, vůči kterému je třeba se vymezovat. Dnes už je situace jiná a polská vláda už je navenek vstřícnější. „Přece jenom trošku jakési olamování hrotů už nastalo,“ konstatoval Pazderka.

V našem zájmu je, aby migranti zůstávali mimo EU

Podle Tomáše Prouzy se V4 s Německem shodne v celé řadě otázek, především v otázce prohlubování spolupráce v oblasti bezpečnosti. Země se názorově rozcházejí jen v otázce kvót.

„Zájem všech je, aby co nejvíce migrantů nadále zůstávalo mimo Evropu. Země, které nebudou schopny brát své migranty zpátky, tak by neměly dostává prostředky určené na evropskou rozvojovou pomoc,“ doporučoval host.

Systém povinných kvót zůstane podle Prouzy u ledu, pokud všechny země EU vezmou v potaz, že musí přispět k řešení uprchlické krize. „To, že jsou kvóty mrtvé, předpokládá, že se do řešení krize zapojí všichni, jak nejlépe umí. Pokud by už všechny země pomáhaly dobrovolně už loni v létě, tak by kvóty nikdy nepřišly na stůl. ... Hlavní je, aby se zapojily všechny země,“ zdůrazňoval host.

V tuto chvíli prý nehrozí, že by se Visegrádská čtyřka rozložila v důsledku návštěvy německé kancléřky. „V4 je tak pevná, že takhle jednoduše ji nikdo nerozloží. Rozložilo by ji to, že spolu nebudeme mluvit. Navíc, kancléřka Angela Merkelová byla v Praze proto, aby řešila především česko-německé vztahy,“ upozorňoval Prouza. Nebyla tu proto, aby rozkládala zevnitř V4.

K rozkolu mezi čtveřicí států však ještě dojít může. Pokud by se např. dva státy obrátily k partnerům zády a řekly, my (v uprchlické krizi) nebudeme dělat nic, tak to je postoj, který my nemůžeme akceptovat,“ zdůraznil Prouza.

Z jeho úst také zaznělo, že celá vláda dostala informace o tom, že se blíží návštěva německé kancléřky Merkelové, takže není pravda, co tvrdila už ve čtvrtek před kamerami ČT Jaroslava Pokorná-Jermanová (ANO). Ta říkala, že návštěva Merkelové mohla být pozvána do Česka v rámci sólo akce ČSSD. Z klíčových politiků na Úřadu vlády nepřivítal Merkelovou jen ministr financí Andrej Babiš (ANO), který to odmítl a radši vyrazil na Hrad. Prouza také dodal, že ministr dopravy Dan Ťok nominovaný hnutím ANO přerušil svou dovolenou a přijel do Prahy, aby mohl s německou kancléřkou diskutovat. Takže kdo chtěl, mohl s Angelou Merkelovou hovořit na Úřadu vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil naštve Zemana i Babiše. Spojení s Volným. A výzva Čechům, chovejme se slušně

14:09 Vystrčil naštve Zemana i Babiše. Spojení s Volným. A výzva Čechům, chovejme se slušně

Hosty druhé hodiny Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli předseda Senátu Miloš Vystrčil z …