Kandidát na hejtmana Adámek (STAN): Nepřipravujeme žádnou upocenou kampaň

16.03.2016 13:58

I u nás jsou extremismus a populismus na vzestupu. Což mi vadí. Já na tuto strunu hrát nikdy nebudu, říká primátor a současně kandidát na zlínského hejtmana Miroslav Adámek (STAN). A dodává: „Pokud bych v krajských volbách uspěl, z pozice primátora odejdu s čistým štítem.“ Za klíčové priority považuje především zlepšení dopravy v kraji, přilákání nových investorů, ale i podporu vzdělávání. Jak toho bude chtít docílit? Nejen s tím se svěřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Kandidát na hejtmana Adámek (STAN): Nepřipravujeme žádnou upocenou kampaň
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zlínský primátor Miroslav Adámek
reklama

Parlamentní volby na Slovensku vyhrál Smer – SD s 29 procenty, druhá byla protievropská Sulíkova Svoboda a Solidarita. Do parlamentu se dostalo celkem osm stran a mezi nimi i nacionalistická uskupení jako Slovenská národní strana s necelými devíti procenty a 15 křesly a krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko. Vypadá to, že ve slovenských volbách propadly strany, které hlásají většinově uznávanou proevropskou nebo snad proamerickou politiku. O čem to svědčí?

Nejsem expert na slovenskou politickou scénu. Určitě je ale pravdou, že do jejich výsledků se promítla současná migrační krize. Ty strany, které vsadily na extremismus a populismus, patří mezi úspěšné. Taková je doba. I u nás jsou extremismus a populismus na vzestupu. Což mi vadí. Já na tuto strunu hrát nikdy nebudu.

Neobáváte se vzestupu nacionalistických, extrémních či protisystémových politických uskupení i u nás? Přece jen volby se blíží.

Jak už jsem řekl, také u nás jsou tyto strany na vzestupu. A na slunce jim pomáhají i některé demokratické strany, které se snaží na vlně nacionalismu a populismu také svézt. Z dlouhodobého hlediska ke škodě své i ke škodě této země.

Vy sám jste lídrem hnutí Starostové a nezávislí ve Zlínském kraji. Čím budete chtít oslovit voliče? Máte, obdobně jako primátor Zlína, své osobní desatero pro kraj?

Opravdu nabídneme lidem Desatero, tak jsme nazvali náš krajský volební program (úsměv). Pojmenujeme v něm oblasti, které chceme řešit. Pojmenujeme problémy a řekneme, co pro jejich vyřešení můžeme udělat. Každý z bodů Desatera bude mít svého garanta. Konkrétního člověka, který za splnění daného úkolu bude zodpovědný a lidé po něm budou moci výsledky vyžadovat. Považuji to za čestné řešení, nelze v kampani jen slibovat. Co se slíbí, to se má splnit, pokud o nabízené řešení projeví lidé zájem.

A co se týká mého osobního desatera pro město Zlín? Splním ho i v případě, že bych se stal hejtmanem. Moje smlouva se Zlíňany platí a já účet vyrovnám. 

S veřejností komunikujeme stále, je jedno, jestli je před volbami, nebo ne. Pravidelně aktualizujeme stránky www.stan-zlin.cz, mám také své osobní, www.miroslavadamek.cz, a jede nám také Facebook. Kdo má zájem o novinky od nás, má možnost se je dozvědět.

V jakém z kandidátů shledáváte největší konkurenci a proč?

Po pravdě, soupeři se moc nezabýváme. Nepřipravujeme žádnou upocenou kampaň, na výsledku krajských voleb nejsme existenčně závislí. Jen chceme nabídnout dobrou praxi z měst a obcí pro celý Zlínský kraj.

Hodně diskutovaným tématem v tomto volebním období byla situace ve Vrběticích poté, co zde vybuchlo několik skladů. Domníváte se, že byl postup vedení kraje správný, nebo situaci podcenilo? Nešlo udělat něco víc, lépe?

Z hlediska legislativního kraj nepochybil, to je nutné říci. Byla vyhlášena mimořádná situace a tu řeší složky Integrovaného záchranného systému. Jinak se lze dívat na přístup kraje z hlediska lidského. V tomto směru neudělal Zlínský kraj pro lidi zasažené touto událostí téměř nic. Teď nemluvím za sebe, ale tlumočím názor obyvatel Vrbětic.

Rád bych ale řekl, že na události tohoto typu se dá jen těžko připravit. Nicméně určité postupy nachystané být musejí. A my bychom je určitě nachystali, jako je máme nachystané třeba ve Zlíně.

Mezi palčivé problémy Zlínského kraje patří vysoká míra nezaměstnanosti. V čem vidíte šanci na zlepšení a co se pro to budete snažit udělat vy sám?

Kraj může hodně udělat směrem k potenciálním investorům, a ještě více, pokud bude spolupracovat s městy a obcemi. A tuto spolupráci bychom dokázali zrealizovat. Od vytipování vhodných míst, firem, odvětví, nemovitostí přes zapojení samosprávy po zprostředkování zaměstnanců včetně absolventů škol a učilišť.

Město Zlín se už několik let snaží nové investory či zaměstnavatele přivést. Spolupracuje s místními podnikateli, majiteli vhodných nemovitostí i se státní agenturou CzechInvest. Nehledíme jen na Zlín, ale také na okolí. Pokud bychom mohli tuto činnost lépe koordinovat s krajem, byli bychom mnohem úspěšnější. Tato situace může nastat, my pro to uděláme maximum.

Nedomníváte se, že nezastupitelnou úlohu sehrává v řešení problému i podpora vzdělávání, kde poptávka ze strany zaměstnavatelů po kvalifikovaných zaměstnancích často převyšuje nabídku? A máte představu, co by se dalo v tomto směru zlepšit?

Je to přesně tak, jak říkáte. Kvalifikovaní zaměstnanci jsou základ a investoři je u nás hledají. Je třeba změnit skladbu oborů, které kraj v rámci středního školství nabízí. Podporovat ty obory, o něž mají zaměstnavatelé skutečně zájem. Mám na mysli třeba strojírenství a technické obory. Za velmi důležité považuji i propojení vzdělávacích institucí s firmami. Přednostmi tohoto spojení by byly třeba praxe už během studia a příprava studentů či učňů přímo na konkrétní práci v konkrétní firmě. Což by bylo ku prospěchu všech stran.

S nezaměstnaností souvisejí i problémy v občanském soužití. Co s tím? Jak zajistit, aby nedošlo k eskalaci sociálního napětí?

Je nutné zabránit vytváření vyloučených lokalit. Ty jsou cestou do pekel. Dále je třeba udělat maximum pro vytváření pracovních míst, o tom jsme už mluvili. A také nastavit systém tak, aby bylo pro všechny výhodné pracovat, výhodnější, než sedět doma a pobírat dávky, jak tomu v některých případech zatím je.

Další podstatný problém kraje je chybějící dopravní infrastruktura. Byť zde jsou vaše případné pravomoci omezené, co byste se snažil udělat pro nápravu?

Doprava je jednou z klíčových oblastí, na kterou se chceme zaměřit. Pokud se k nám do kraje investoři a zákazníci nedostanou, můžeme na nějaký rozvoj zapomenout. Potřebujeme být napojení na celostátní i mezinárodní dopravní tahy. To je prostě nutnost.

A opět příklad z praxe, důkaz, že jenom neteoretizuji. Za naší éry na zlínské radnici došlo k dokončení čtyřproudu mezi naším městem a Otrokovicemi, který je napojen na dálnici. Intenzivně spolu s dalšími partnery pracujeme na elektrifikaci železniční trati mezi Zlínem a Otrokovicemi, připravujeme výstavbu dopravního terminálu ve Zlíně. Za pár let může jít o realitu, byť jde o miliardové investice. Nezapomínáme ani na rozvoj cyklostezek a cyklotras či MHD.

Otázka na závěr. Pokud byste uspěl, ponechal byste si i nadále mandát primátora? Lze podle vás obě profese skloubit a vykonávat naplno?

Jsem odpůrcem sezení na několika židlích. Pokud bych dostal od voličů možnost stát se hejtmanem, skončil bych jako primátor. Tyto funkce nelze skloubit. Tedy nelze, pokud je chcete dělat naplno. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

18:01 Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

Generál v záloze Andor Šándor byl hostem pořadu na serveru Česká média, mj. k tématu hybridní války.…