Kapitán: Tlak v kauze Michalákových má mířit na urychlení soudu

09.10.2015 19:35 | Zprávy

Podle ředitele Úřadu pro mezinárodně právní ochranu (ÚMPOD) Zdeňka Kapitána by měl nyní český tlak na Norsko směřovat hlavně k tomu, aby tamní soudy rozhodly v kauze Evy Michalákové a jejích synů co nejdříve. Pokud by rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího chlapce nezvrátily, měl by se případ co nejdřív dostat k Evropskému soudu pro lidská práva.

Kapitán: Tlak v kauze Michalákových má mířit na urychlení soudu
Foto: ČT
Popisek: Zdeněk Kapitán

Zástupci Michalákové zveřejnili informaci o rozhodnutí norských úřadů tento týden. Kapitán verdikt s odkazem na povinnost mlčenlivosti nechtěl komentovat. Michaláková už řekla, že se odvolá. "Role ČR v tuto chvíli spočívá zejména v tom, aby se pokusila třeba i prostředky diplomatického nátlaku o to, aby nezávislé orgány v Norsku věc rozhodly co nejrychleji," uvedl Kapitán. Buď norské soudy rozhodnutí zvrátí, nebo se pak matka může obrátit k soudu do Štrasburku. "Je důležité soudní řešení a dostat věc co nejdříve k Evropskému soudu pro lidská práva," dodal Kapitán. Tam by se ČR matky zastala.

Rostoucí tlak v posledních měsících - a to hlavně mediální - byl kontraproduktivní

Zástupci Michalákové žádali razantnější postup. Podle právníka Pavla Hasenkopfa matka už jednou odvolací kolečko absolvovala. Ve Štrasburku pak neuspěla. Podle Kapitána je ale nyní situace jiná. Zatímco poprvé se žena odvolávala kvůli odebrání dětí, nyní kvůli zbavení rodičovských práv a adopci. Kapitán norské rozhodnutí považuje za neakceptovatelné, když rodina jeví o děti zájem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po volbách přijde audit. Konečná: Fialovu vládu musí prověřit soud!

17:48 Po volbách přijde audit. Konečná: Fialovu vládu musí prověřit soud!

Lídryně hnutí Stačilo! a europoslankyně Kateřina Konečná znovu otevřela téma odpovědnosti za výkon v…