Karel Schwarzenberg, Jana Bobošíková a Jiří Dienstbier o Zemanovi

09.03.2016 8:24

Včera uplynuly tři roky od inaugurace prezidenta Miloše Zemana. Jak jeho prezidentování hodnotí protikandidáti z prezidentské volby? Píše dnešní Blesk.

Karel Schwarzenberg, Jana Bobošíková a Jiří Dienstbier o Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

„Popravdě řečeno mi již nepřijde přínosné ani zábavné Miloše Zemana jakkoliv hodnotit. Už mě to poněkud nudí,“ uvedl Karel Schwarzenberg (TOP 09). 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Anketa

Co dělat s Autonomním sociálním centrem Klinika?

hlasovalo: 4087 lidí

Příliš hovorný nebyl ani umělec Vladimír Franz. „Ani za to nejsem placený, ani to není mojí náplní práce, komentovat prezidenta,“ odbyl deník. Další oslovený, šéf Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, který nakonec před třemi lety nekandidoval, neboť nebyly uznány podpisy na jeho petičních arších, Blesku na jeho dotaz nezareagoval vůbec. 

Ostatní prezidentští kandidáti však vcelku ochotně odpovídali na otázky, co na Zemanově výkonu oceňují, co považují za škodlivé a co by měl ještě udělat. 

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) hlavu státu pochválil za vyvěšení vlajky EU, naopak jej zkritizoval za vystoupení na jednom pódiu s lídrem hnutí Blok proti islámu Martinem Konvičkou. Tato skutečnost se nelíbila ani expremiéru Janu Fischerovi, který Zemana naopak pochválil za touhu pomoci rodičům, jimž byly odebrány děti v zahraničí. „Podle mě už by neměl pokračovat v procesu s vnučkou Ferdinanda Peroutky. Připadá mi to nedůstojné a nevelkorysé,“ řekl také Fischer. 

Poslanec Tomio Okamura, který do prezidentské volby nakonec také nepromluvil, neboť neměl dostatek podpisů na petičních arších, vnímá jako pozitivní fakt ten, že Zeman v roce 2013 jmenoval překlenovací vládu, jež zabránila návratu Kalouska k moci. „V zásadních názorech se lišíme v tom, že odmítám přijetí eura pro ČR,“ sdělil. 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) pochválil hlavu státu za postoj k migrační krizi, naopak jej zkritizoval za občasná vyjádření, kterými škodí nejen sobě, ale postavení prezidenta a politiky obecně. 

„Slovní hrátky Miloše Zemana s kalašnikovem nejsou hodny prezidenta žádné demokratické země,“ uvedla Táňa Fischerová, která zároveň Zemanovi doporučila, aby se jednoznačně postavil proti nošení šibenic na demonstrace a proti vzrůstajícímu extremismu v zemi. Pochválila jej za funkčnost Ústavního soudu díky navržení nových kandidátů. 

Jana Bobošíková hlavu státu oceňuje za diskuse s občany na rovinu a bez zničující tzv. politické korektnosti, která je často jen lží. „Neměl by používat vulgární výrazy ve svých vystoupeních a oslabovat tak sílu svých sdělení. Naopak by měl využít svého vlivu ke změně smluvního uspořádání EU ve prospěch občanů ČR,“ řekla.

Ing. Jana Bobošíková

  • Předsedkyně strany Suverenita
  • mimo zastupitelskou funkci

Komunikaci prezidenta s občany oceňuje i místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová. Podle jejího názoru však není nadstranický a rozděluje společnost. „Vulgarismy a nepravdivými výroky snižuje důstojnost prezidentského úřadu. Nedokázal si vytvořit funkční tým poradců, kteří by hlavě státu pomáhali vyvarovat se blamáží a neodpovědných postojů,“ uvedla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…