Karel Schwarzenberg v noci: To byly krásné zážitky...

25.11.2014 8:42

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se ještě v noci podělil o své poslední zážitky na facebooku. Zajásal nad probuzením společnosti. Lidé si podle něj začínají uvědomovat, že o své názory a svobodu musí i dnes bojovat. S radostí přijímá, že přestali být lhostejní. Zároveň popsal své nadšení nad odhalením busty Václava Havla v americkém Kongresu. Zástupci různých států ve Washingtonu prý mluvili pouze o tom, jak významný člověk byl a jak je jeho působení ovlivnilo.

Karel Schwarzenberg v noci: To byly krásné zážitky...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Výročí pádu komunismu prožil Karel Schwarzenberg ve Spojených státech. Nechyběl při odhalování busty Václava Havla a na tento zážitek bude asi dlouho vzpomínat.

„Minulé úterý byl ve Washingtonu krásný den. Byl sice mráz, ale byla modrá obloha a slunce zářilo a k tomu se odhalovala busta Václava Havla v Capitolu. Je to kromobyčejná čest pro náš národ a jenom podtrhuje význam Havlovy osobnosti,“ napsal šéf TOP 09.

Schwarzenberg se netají svou radostí nad poctou, které se Havlovi dostává v mezinárodním měřítku. On sám byl jeho přítelem a je označován za havlistu, ne vždy je to míněno kladně.  „Je sice známé přísloví, že nikdo není prorokem ve své vlasti, ale to, jaké úcty požívá památka Václava Havla za oceánem, tomu by u nás věřil málokdo. A nejen od Američanů,“ zdůraznil.

„Na tuto slávu přišli samozřejmě i zástupci jiných států a národů a všichni mluvili pouze o tom, jak významný člověk byl a jak je jeho působení ovlivnilo. Tak musím říci, ano, přiznávám to, co mi zde mnozí vytýkají, totiž, že jsem zarytý havlista, měl jsem z toho ohromnou radost.“

V posledních letech mě nejvíc děsila netečnost a lhostejnost

Druhou událostí, která zlepšila Schwarzenbergovi náladu, byla série protestů proti Miloši Zemanovi. Lidé mu mají za zlé nejen používání vulgárních výrazů, ale také jeho postoj k putinovskému Rusku, či Číně. Schwarzenberg popisuje, jak přicházely zprávy o tom, že v Praze a v dalších městech a obcích se lidé, a především studenti, probudili.

„Mě v posledních letech nejvíc děsila netečnost a lhostejnost, která náš postoj k politice ovlivňovala. A to je mor, který může každý stát a každý národ stáhnout do záhuby. Lidé si začínají uvědomovat, že o své názory, o svou svobodu, musí i dnes bojovat. Zaplať pánbůh za to. A děkuji všem, kteří byli v poslední době schopni vyjádřit svůj názor, i kdyby byl odlišný od mého. Tak to byly dva krásné zážitky, jeden z Washingtonu a druhý z domova, ze kterých jsem nesmírně šťastný a doufám, že z toho máte radost i vy,“ uzavírá svou poznámku oblíbený politik.

Karel Schwarzenberg na Facebook napsal:

Minulé úterý byl ve Washingtonu krásný den. Byl sice mráz, ale byla modrá obloha a slunce zářilo a k tomu se odhalovala busta Václava Havla v Capitolu. Je to kromobyčejná čest pro náš národ a jenom podtrhuje význam Havlovy osobnosti. Je sice známé přísloví že nikdo není prorokem ve své vlasti, ale to, jaké úcty požívá památka Václava Havla za oceánem, tomu by u nás věřil málokdo. A nejen od Američanů. Na tuto slávu přišli samozřejmě i zástupci jiných států a národů a všichni mluvili pouze o tom, jak významný člověk byl a jak je jeho působení ovlivnilo. Tak musím říci, ano, přiznávám to, co mi zde mnozí vytýkají, totiž, že jsem zarytý Havlista, měl jsem z toho ohromnou radost. A pak přicházely také zprávy o tom, že v Praze a v dalších městech a obcích se lidé, a především studenti, probudili. Mě v posledních letech nejvíc děsila netečnost a lhostejnost, která náš postoj k politice ovlivňovala. A to je mor, který může každý stát a každý národ stáhnout do záhuby. Lidé si začínají uvědomovat, že o své názory, o svou svobodu, musí i dnes bojovat. Zaplať pánbůh za to. A děkuji všem, kteří byli v poslední době schopni vyjádřit svůj názor, i kdyby byl odlišný od mého. Tak to byly dva krásné zážitky, jeden z Washingtonu a druhý z domova, ze kterých jsem nesmírně šťastný a doufám, že z toho máte radost i vy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…