Katastrofa! Stovky ztracených podniků, statisíce nezaměstnaných... Fiala dostal varování z vysokých míst. Nic prý nedělá

01.10.2022 7:59

Česká vláda je pasivní při řešení problémů spojených s energetickou krizí, tak v souhrnu hovoří dopisy, které Hospodářská komora ČR i Evropská ocelářská asociace EUROFER poslaly premiérovi Petru Fialovi i ministrům financí a průmyslu. Řada států Evropské unie k ochraně průmyslu a zejména energeticky náročných odvětví dělá podstatně víc než Česká republika.

Katastrofa! Stovky ztracených podniků, statisíce nezaměstnaných... Fiala dostal varování z vysokých míst. Nic prý nedělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

„Český průmysl potřebuje pomoc. A potřebuje pomoc hned, ne v nějaké nedefinované chvíli v budoucnosti. Bez naléhavého zásahu vlády budou ztraceny stovky podniků, statisíce vysoce hodnotných pracovních míst a miliardy na daních,“ burcuje českou vládu Axel Eggert, generální ředitel Evropské ocelářské asociace (EUROFER).

A dodává: „Český průmysl nemůže situaci vyřešit vlastními silami. Nyní potřebujeme, aby česká vláda zbystřila a pomohla nám vyhnout se katastrofálním dopadům, které bude mít kolaps těchto strategických odvětví na obyvatele, společnost a ekonomiku.“

Dopis českých průmyslníků, který nese podpisy Vladimíra Dlouhého za Hospodářskou komoru, Jaroslava Hanáka za Svaz průmyslu a dopravy a Jana Wiesnera za Konfederaci zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, poukazuje na konkrétní selhání české vlády: „Vláda doposud nepředložila odpovídající opatření, která by pomohla velkým odběratelům s cenami energie. Rádi bychom znovu zdůraznili, že nedostatečné řešení velkých odběratelů se odrazí ve zhoršení situace firem, ve zdražování řady klíčových produktů či v jejich nedostatku, čímž se situace bude přelévat i do dalších segmentů ekonomiky,“ stojí v úvodu.

Dopis adresovaný premiérovi Fialovi i ministrům financí a průmyslu a obchodu vyzývá vládu, aby zrychlila pracovní tempo. Kabinetu Petra Fialy vytýkají především pomalou komunikaci i práci státního aparátu. „V těchto dnech je potřeba s maximálním úsilím pracovat na nalezení primárního mimořádného řešení cen energie pro velké odběratele. V tuto chvíli nemáme informace o aktivitách vlády a resortů, tedy o aktivním přístupu a posunu v pracích ani v rámci vzniklé meziresortní skupiny, kde jsme členem,“ uvádějí průmyslníci.

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14496 lidí
Poslední dny na úrovni ministerstev neproběhlo ani žádné jednání ani nebylo například předloženo průmyslníky požadované vyhodnocení opatření v Evropě z pohledu rovnosti přístupu a podmínek v jednotlivých zemích.

Zatímco jiné země EU využívají možnosti na maximum, Česká republika přešlapuje na místě. „Vidíme příklad systému decouplingu ve Španělsku, garanci ceny určitého množství elektřiny dodávané na trh ve Francii, zastropování ve Velké Británii i pro velké spotřebitele, nižší ceny energie v Polsku doprovázené aktivitami státu snižujících cenu uhlí pro výrobu energie a tím ovlivňujících cenu energie pro firmy, vyhlášený balíček chorvatské vlády k zastropování cen energie pro všechny včetně velkých firem či plánované poskytnutí 18 TWh elektřiny velkým spotřebitelům za zastropovanou cenu v Itálii,“ uvádějí průmyslníci.

To, že jiné státy EU činí k ochraně průmyslu kroky, zatímco český stát otálí, může mít za následek ztrátu konkurenceschopnosti zejména českého ocelářství, utlumení celého strategického oboru a ztrátu desítek tisíc pracovních míst i miliardových příjmů do českého státního rozpočtu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekohodiny. Na co asi fungují? Marek Stoniš si kopnul a šlápl někomu na kuří oko

16:59 Ekohodiny. Na co asi fungují? Marek Stoniš si kopnul a šlápl někomu na kuří oko

Klimatické hodiny svítí nad Prahou. Konkrétně vyrostly u letenského metronomu a zůstanou tam dva týd…