Kauza Drobil ožívá. Tajný dokument a řev exministra

23.05.2011 8:39

AKTUALIZOVÁNO Kauza bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) znovu ožívá. Týdeník Respekt zjistil nové informace, které jí mohou dát jiný rozměr.

Kauza Drobil ožívá. Tajný dokument a řev exministra

Podle aktuálního vydání týdeníku totiž nabádala žalobkyně Jana Hercegová z městského státního zastupitelství podřízenou obvodní státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Podle Respektu to vyplývá  z dokumentu podepsaného právě Hercegovou. 

Vše ke Kauze Drobil

"Dokument č. 1439, který má Respekt k dispozici, zároveň žalobkyni upozorňuje, že vzepřít se tomuto 'doporučení' není možné," uvádí týdeník. Hercegová obvinění odmítla. "Že to nechci prověřit, je nehorázné tvrzení," řekla Respektu. Jde podle ní o věc, která není určena médiím, ale "je čistě pro stupně státního zastupitelství". Pokorná prý mluví podobně. "Žádný dopis na mě nemůže a nebude mít vliv," cituje ji týdeník. 

Zase ty nahrávky

Na kauzu údajné korupce na SFŽP upozornil později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím tajně pořízených nahrávek. Na nich poradce tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS.

Nahrávky poté zveřejnila Mladá fronta Dnes, ještě předtím stihl Drobil Michálka odvolat. Ministr, který veškerá obvinění odmítl, se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat.

Rozčílený Drobil: Šok, prásarna

Když Drobila, jenž je nadále místopředsedou ODS a blízkým politickým spojencem Petra Nečase, Respekt konfrontoval s tajným dokumentem, velmi se rozzlobil.

"Jak vy ten dokument můžete znát? To je neskutečná prasárna," křičel podle týdeníku Drobil na novináře. "Jsem v naprostém šoku. Hned jak skončíme tento hovor, jdu okamžitě volat ministru spravedlnosti a budu si důrazně stěžovat, že takové věci unikají do médií," cituje místopředsedu ODS Respekt.

Čtěte také:
Stop nahrávkám á la véčka? Poslanec ODS to chce zakázat
Michálek jako anděl pomsty? Oslovil mě Bárta, teď jdu k Johnovi, brání se
Drobil: Žádný úplatek jsem Michálkovi nenabízel
Drobil: Michálek kolem sebe plive. Za údajnou korupci může sám
Drobil se vrací? Zaorálek Nečase prostě nechápe. Kalousek si myje ruce

Foto: Hans Štembera

reklama

autor: jas

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

9:46 Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

Chtěli zpestření Vánoc formou levného cukroví z Polska, ale nakonec to hodili slepicím. Tak dopadli …