Kauza Koněv: A tohle víte? Nové otázky na starostu Koláře i Petříčka. Prý jde o průšvih

14.04.2020 8:11

Rozhodnutí starosty Koláře (TOP 09) odstranit sochu maršála Koněva v čase, kdy jsou veřejné protesty zakázané, vzbudilo kritiku opírající se povětšinou o argumenty o přepisování historie, nevděčnosti vůči osvoboditelům Prahy a snahu o provokaci Ruska. Institut svobody a demokracie Hany Lipovské a Jany Bobošíkové však upozornil na to, jak konkrétně bylo odstranění pomníku sovětského maršála v rozporu se smlouvami a nařízeními České republiky. A ozval se i Ondřej Kolář s argumenty pro zachování sochy. Ale nikoliv starosta.

Kauza Koněv: A tohle víte? Nové otázky na starostu Koláře i Petříčka. Prý jde o průšvih
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ostraňování sochy maršála Koněva na Praze 6
reklama

Institut uvádí, že socha maršála Koněva je válečným pomníkem, a vztahuje se tak na ni mezinárodní Smlouva mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, kterou podepsali prezidenti Havel a Jelcin a schválil ji i český Parlament, a to téměř jednomyslně. Podle Ministerstva zahraničí vedeného Tomášem Petříčkem není přemístění v rozporu s touto smlouvou a „MZV očekává, že se sochou bude zacházeno důstojně“.

Anketa

Souhlasíte s odstraněním sochy maršála Koněva?

5%
95%
hlasovalo: 24578 lidí

Jak ale institut připomíná, článek 21 této smlouvy praví: „Každá smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim.“ Je to právě poslední část, kterou má ČR zajišťovat, která podle Institutu není splněna.

„Vzhledem k tomu, že podle Sdělení radnice Prahy 6 se nyní socha nachází v depozitáři společnosti ARTEX ART SAFE, s. r. o., specializované na ukládání uměleckých předmětů, není splněna smluvní podmínka přístupu k ní. A Muzeum paměti XX. století, kam má být socha přesunuta, je založeno Hlavním městem Praha, ale expozice tohoto muzea, ve které by byl vojenský pomník maršála Koněva přístupný, neexistuje. Muzeum pro ni hledá prostory,“ informuje institut.

A připomíná, že samo zastupitelstvo uložilo radě MČ Praha 6 „nalezení důstojného uplatnění uměleckého díla (sochy) maršála I. S. Koněva, nejlépe v některé z paměťových institucí, a zajištění nezbytných kroků k přemístění uměleckého díla (sochy) maršála I. S. Koněva“.

Jak však již bylo zmíněno, socha se nenachází v paměťové instituci, ale v depozitáři. Kde mimochodem nestojí zadarmo, ale podle smlouvy, kterou institut vyhledal, platí Praha 6 nájemné 11 979 Kč za měsíc a smlouva je uzavřena až do konce roku 2020, což v přepočtu vyjde na 107 811 Kč, které budou platit daňoví poplatníci. Nemluvě o tom, že přístup k soše je umožněn bezplatně pouze na 30 minut, a to ještě jen „klientovi, případně jím pověřené osobě“.

Institut svobody a demokracie se tedy ptá, proč rada Prahy 6 nevyhledala odpovídající místo pro vystavení sochy, jak jí bylo uloženo, případně proč s demontáží pomníku nepočkala do doby, než bude taková expozice připravená. A vytýká Praze 6 vedené starostou Kolářem, že k soše nyní nemá přístup veřejnost, což odporuje smlouvě uzavřené s Ruskou federací, a ještě k tomu navrch za to vydává veřejné prostředky.

„Dále není jasné, proč Ministerstvo zahraničních věcí ČR, které sice respektuje, že socha maršála Koněva je válečným pomníkem podle smlouvy, zároveň nepřizná, že přemístění sochy do depozitáře je v rozporu s článkem 21 smlouvy, který hovoří o přístupu k vojenskému pomníku, a nevolá po dodržení smluvních ujednání podepsaných prezidenty Václavem Havlem a Borisem Jelcinem a schválenými Parlamentem ČR,“ dodává Institut svobody a demokracie s tím, že celá situace bude ještě zajímavá.

Jak je známo, odstranění sochy starosta Prahy 6 komentoval slovy: „Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu.“ A od té doby celou kauzu na sociálních médiích nekomentoval. Jeho příspěvek v mezičase nasbíral téměř osm tisíc komentářů.

Ozval se ale Kolářův jmenovec, Ondřej Kolář, kurátor Slezského zemského muzea. „Koněv asi nebyl typ člověka, se kterým bych chtěl chodit na pivo. Ale ta potřeba za každou cenu na něm najít co nejvíc chyb mi už připomíná 50. léta naruby...,“ připodobnil snahu očernit velitele vojsk.

A ptal se: „Pomník vnímám jako součást historie, jako dokument vývojové etapy. Je vůbec možné definovat ty ‚správné‘ vzory, jejichž pomníky jsou hodny zachování? Přemysl Otakar II. vedl dobyvačné války, Karel IV. nařizoval pogromy, Josef II. nás chtěl germanizovat, Palacký byl nacionalista, Neruda byl antisemita...

A co nám potom z těch dějin a tradic zbude?“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé si mě berou stranou, aby mi to řekli... Covid pasy i do restaurace? Šéfkuchař Pohlreich je pro. Zato hospodský rebel vyletěl

6:15 Lidé si mě berou stranou, aby mi to řekli... Covid pasy i do restaurace? Šéfkuchař Pohlreich je pro. Zato hospodský rebel vyletěl

Je libo do restaurace nebo ke kadeřníkovi? Jen s negativním testem nebo po očkování. Takové úvahy za…