Kauza Nagyová: Údajné zneužití Vojenského zpravodajství míří konečně před soud

07.05.2014 22:00

Někdejší šéfka kabinetu expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová - dnes Nečasová - čelí pozornosti státního zástupce Ivo Išvana ve dvou kauzách. Na jedné straně jde o údajné domlouvání trafik pro exposlance ODS, na straně druhé stojí zneužití vojenských zpravodajců ke sledování bývalé manželky Petra Nečase Radky. V této druhé větvi případu již je připravena žaloba a takřka po roce míří před soud. Informovala o tom Česká televize.

Kauza Nagyová: Údajné zneužití Vojenského zpravodajství míří konečně před soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

V kauze, která v červnu 2013 vyvrcholila zásahem policie na Úřadu vlády, jsou mimo Jany Nečasové obviněni i tři bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství, Milan Kovanda a Ondrej Páleník a jejich podřízený Jan Pohůnek.

Nečas má stále jasno

„Obžaloba je vyhotovená, ale ještě není podaná," řekl ČT olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. Státní zastupitelství ale zatím tají, ke kterému soudu kauzu podá. Advokáti v tom ale mají jasno. „Od samého začátku, podle mého přesvědčení, byl příslušný pražský soud, protože k deliktu mělo dojít v Praze," domnívá se obhájce Páleníka Tomáš Sokol.

Jana Nagyová, která se později za expremiéra skutečně vdala, měla podle policie vyvíjet na tehdejšího šéfa vlády tlak, aby se rozvedl. Za tím účelem se pokoušela obstarat si i kompromitující materiály, k čemuž zneužila pracovníky Vojenského zpravodajství. Sama Jana Nečasová ale tvrdí, že nic z toho není pravda. Existovaly prý obavy o bezpečnost rodiny expremiéra Nečase.

Obvinění bývalí zpravodajci tvrdí, že v případě Radky Nečasové nešlo o samo sledování, ale naopak o obranu proti jinému sledování, k čemuž jinak obvyklý souhlas ministra nebyl třeba. Expremiér Nečas vytrvale opakuje, že proces s jeho manželkou je především politickým procesem a za jeho vedení by měl nést odpovědnost právě vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tajemník od Pitharta“ a „Vystrčilův profesor“. Pozoruhodný příběh právníka, který stojí za akcí proti Zemanovi

10:04 „Tajemník od Pitharta“ a „Vystrčilův profesor“. Pozoruhodný příběh právníka, který stojí za akcí proti Zemanovi

Akce „článek 66“, která má zbavit prezidenta republiky pravomocí a přenést je na jiné ústavní činite…