Kauza Skripal: Nové jméno

21.09.2021 17:22

Ruský občan Denis Sergejev je podle britské tajné služby třetím aktérem útoku novičokem v Salisbury v roce 2018. Na Sergejeva, který měl být podle vyšetřování členem ruské vojenské rozvědky GRU, již byl vydán zatykač a byl o tom zpraven Interpol.

Kauza Skripal: Nové jméno
Foto: Novičok. Z přebalu knihy Ladislava Středy.
Popisek: Novičok.

Podle britské tajné služby Sergejev velel dvěma dalším agentům, Anatoliji Čepigovovi a Alexandrovi Miškinovi, kteří v Salisbury novičokem otrávili bývalého ruského agenta Sergeje Skripala.

„Pokud tito jednotlivci někdy vycestují mimo Rusko, uděláme vše pro to, abychom je zadrželi, zajistili jejich vydání a postavili je před spravedlnost tady ve Spojeném království,“ prohlásil britský premiér Boris Johnson podle informací serveru Novinky.cz.

Agenti GRU v Salisbury potřeli novičokem kliku domu, ve kterém bydlel Skripal. Kromě něj se otrávila i jeho dcera Julija, která k němu přijela na návštěvu, a další dva lidé, kteří sáhli na odhozený flakón se zbytky jedu. Jedinou obětí incidentu byla Dawn Sturgessová, která omylem sáhla na flakón od voňavky v domnění, že jde o dárek od jejího přítele.  

Britská policie prý shromáždila dostatek důkazů, že trojice agentů působila jako tým a před samotnou akcí se v Londýně několikrát sešli a útok plánovali.

„Zůstáváme oddáni tomu postavit zodpovědné osoby před spravedlnost,“ řekl tajemník komisaře metropolitní policie Dean Haydon. Problém je, že všichni tři muži se nyní zdržují v Rusku, které své občany Interpolu nevydává.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslední pravicová vláda? Zdraží, mnozí si to dovolit nemůžou. Přijdou exekuce. Na Babiše budeme vzpomínat, bojí se psychiatr

10:06 Poslední pravicová vláda? Zdraží, mnozí si to dovolit nemůžou. Přijdou exekuce. Na Babiše budeme vzpomínat, bojí se psychiatr

Psychiatr Tomáš Rektor cítí, že bude zle. Má obavy, že bude tak zle, že lid ještě bude vzpomínat na …